Z miłości do Ojczyzny, z biało-czerwonym kotylionem na sercu i powiewającą chorągiewką – tak mieszkańcy gminy Tarnów świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie – jak dawniej – odbyło się w hali widowiskowo-sportowej w Koszycach Wielkich.

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczyli ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich, ks. Paweł Płatek. W koncelebrze uczestniczyli także ks. proboszcz Stanisław Szufnara z Woli Rzędzińskiej II oraz ks. proboszcz Bogusław Pociask z Koszyc Małych. Następnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, który z należytym szacunkiem i dumą, śpiewali wszyscy zgromadzeni.

- Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas. Przeżywajmy ten dzień radośnie, wspólnie, razem – pod biało-czerwonymi flagami, pod znakiem Orła Białego. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu – tymi słowami poseł na Sejm RP Anna Pieczarka rozpoczęła oficjalną część uroczystości, którą poprowadziła wraz z Maciejem Aleksandrem z Centrum Kultury i Bibliotek.

We wspólnym świętowaniu udział wzięli również przedstawiciele zarządu powiatu tarnowskiego – Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka, radni powiatowi – Alina Barbachen, Krystyna Dudoń, Komendant Komisariatu Policji Tarnów-Zachód podinsp. Marcin Mucha, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie ppłk Andrzej Korytko, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie bryg. Paweł Poliszak, delegacja z partnerskiego miasta Csikszentsimon z Siedmiogrodu w Rumunii na czele z burmistrzem Istvanem Kozmą, a także radni gminy Tarnów z przewodniczącą Rady Wiesławą Miterą, naczelnicy i prezesi gminnych jednostek OSP z Prezesem Katarzyną Biel, przedstawiciele organizacji kombatanckich, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Polonezem – polskim tańcem narodowym – młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach rozpoczęła inscenizację patriotyczną o Ignacym Janie Paderewskim, jednym z najbardziej rozpoznawanych ojców polskiej niepodległości, o którym w swoim przemówieniu mówił także wójt Grzegorz Kozioł.
- Naród, który od 123 lat nie miał swojej niepodległości, mógł się wybić, mógł ją odzyskać. Wybił się dlatego, bo był naród, kultura, język i tradycja. Ale to nie wszystko. Najważniejsze było to, że wszystkie elity, wszyscy reprezentanci tego narodu, stanęli w jednym szeregu – socjalista Ignacy Daszyński, chłop Wincenty Witos, narodowiec Roman Dmowski, żołnierz Józef Piłsudski i patriota artysta Ignacy Paderewski. I tylko dzięki połączeniom sił całego narodu, całego społeczeństwa, mogliśmy tę niepodległość odzyskać – mówił w swoim przemówieniu wójt Grzegorz Kozioł.

Życzenia na wspólne radosne świętowanie w imieniu Powiatu Tarnowskiego złożył Tomasz Stelmach. List okolicznościowy od ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał ppłk Andrzej Korytko.

Słowa podziękowań skierował do zgromadzonych również burmistrz Csikszentsimon, który w swoim przemówieniu podkreślał:  – Widzimy, jak rozwija się Polska. Z roku na rok widać różnicę, możemy się tego od Was uczyć, możemy się uczyć od Was miłości do swojego narodu. Możecie być dumni, wasi przodkowie też mogą być dumni z tego, jaki wy Polacy dajecie przykład nie tylko Waszej młodzieży, ale też dla całego kraju, również dla Europy. Europa może się od Was uczyć. Niech żyje Polska! – mówił Istvan Kozma.

Na scenie wystąpiły Cheerleaderki z Shiva Dance Studio, a pracownicy Centrum Kultury rozdawali dla wszystkich śpiewniki pieśni patriotycznych i biało-czerwone chorągiewki. Wszystko po to, by każdy, począwszy od dzieci i młodzieży, skończywszy na seniorach mógł włączyć się we wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i niepodległościowych, któremu przewodniczył Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej. Tak jak przez pokolenia pieśni dodawały otuchy, poruszały serca i wzmacniały miłość do Ojczyzny, tak i obecnie każdy z uczestników mógł dać świadectwo patriotyzmu.

Wzruszenie i prawdziwe piękno muzyki przekazała także gościnna orkiestra dęta z miasta Csikszentsimon z Siedmiogrodu. Niesamowicie uzdolnieni, z repertuarem różnych gatunków i stylów muzycznych dali popis utworów muzyki klasycznej, popowej, filmowej, a nawet rockowej. Specjalnie dla mieszkańców, dla nas Polaków w tym najważniejszym święcie narodowym, zagrali także polskie pieśni patriotyczne m.in. – „My pierwsza brygada” czy „Rotę”.

Podczas wydarzenia nie zabrakło poczęstunku od samorządu gminnego żołnierską grochówką czy gulaszem węgierskim, którymi częstowali pracownicy Centrum Kultury, wójt Grzegorz Kozioł, zastępca Sławomir Wojtasik oraz burmistrz Istvan Kozma. Natomiast i na słodko, i na swojsko degustacje przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Malwa” z Koszyc Wielkich.

Każdy mógł również spróbować swojego szczęścia w loterii fantowej, gdzie jak zawsze do wygrania były cenne nagrody.

Wydarzenie zakończył koncert Marcina Sójki – zwycięzcy IX edycji programu The Voice of Poland. Ze sceny popłynęły m.in. radiowe hity „Zaskakuj mnie” czy „Dalej”. {Play}