Gmina Tarnów wśród gmin wiejskich zajęła 32. miejsce w Polsce, 9. w województwie i została najwyżej oceniona ze wszystkich w powiecie tarnowskim. Mowa o Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, który uznawany jest za jeden z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych w Polsce, w ocenie bierze pod uwagę ok. 50 wskaźników, co pozwala wyłonić samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Co ważne, gmina Tarnów uplasowała się na bardzo wysokiej pozycji, gdyż w rankingu gmin wiejskich znalazły się aż 1523 samorządy.

- Jest to ogromny sukces całego samorządu, pracowników, ale i mieszkańców. Bardzo nas cieszy i napawa dumą tak wysokie miejsce, które udowadnia, że realizowane przez nas działania, inwestycje i ciągły rozwój gminy są naprawdę zauważalne – mówi wójt gminy Grzegorz Kozioł.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to coroczne podsumowanie pracy samorządów i władz, które obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Dane wykorzystywane do rankingu pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów oraz informacji podanych przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Jak podaje Ranking Samorządów w ocenie brane są pod uwagę cztery obszary: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna – w tym wpływ działalności samorządu na jakość życia mieszkańców, trwałość środowiskowa – przede wszystkim ochrona środowiska i dostosowanie do zmian klimatycznych oraz jakość zarządzania urzędem, poziom współpracy między samorządami.

Gmina Tarnów uzyskała aż 63,74 punkty na 100 możliwych. {Play}