W Wierzchosławicach odbyły się Ogólnopolskie Obchody 149. rocznicy urodzin Wincentego Witosa – wybitnego przywódcy chłopów polskich, trzykrotnego Premiera RP. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych, w tym doradca Prezydenta RP prof. dr hab. Andrzej Waśko, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, posłowie Anna Pieczarka i Jan Duda, senator Kazimierz Wiatr, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Wojciech Skruch, starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń.  Gminę Tarnów reprezentował wójt Grzegorz Kozioł.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach koncelebrowana przez biskupa Artura Ważnego. Następnie na cmentarzu zostały złożone kwiaty.

W ramach uroczystości w Centrum Kultury Wsi Polskiej odbyła się także konferencja naukowa. Odczytano listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Ponadto 35 rolników z powiatu tarnowskiego zostało odznaczonych odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przez wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Ryszarda Bartosika. Wśród odznaczonych z gminy Tarnów uhonorowano: Stanisława Janusia, Agatę Imburską, Grzegorza Tadla, Tomasza Prendotę i Piotra Wronę.

- Gratuluję wszystkim odznaczonym i dziękuję za ich codzienną ciężką pracę dla rozwoju rolnictwa. To ogromny trud, wymagający wielu poświęceń, bez którego nie byłoby podstawowego i najważniejszego sektora gospodarki zapewniającego żywność – mówi wójt Grzegorz Kozioł. {Play}