Bogata paleta zajęć i warsztatów, mnóstwo ciekawych pomysłów, wykonanych prac i nabytych umiejętności – tak można podsumować Ferie z Gminą Tarnów. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, a zapisy trwały do ostatniego dnia. W ich organizację Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów włączyło nie tylko pracowników, lecz także lokalne instytucje kultury – Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce, regionalną telewizję Tarnowska tv, a nawet Wojsko Polskie.  Zajęcia odbywały się w Domach Kultury, na halach sportowych, w bibliotekach oraz w Centrum Rekreacji Wodnej, ich uczestnikami były dzieci i młodzież z terenu gminy Tarnów. Było artystycznie, sportowo, naukowo i kulinarnie!

W bogatym programie zajęć znalazło się sporo zajęć sportowych, zarówno piłkarskich, jak i tanecznych. Był taniec towarzyski i cheerleading, Akademia Piłkarska i Siatkarska, a także nauka pływania. Dla tych, którzy woleli rozgrywki umysłowe, odbył się turniej szachowy z nagrodami, realizowane były spotkania gier planszowych czy konkursy z książką. Najodważniejsi stawili się na musztrze z Wojskiem Polskim, gdzie żołnierze nauczyli ich podstawowych komend, uczestniczyli we wspólnym marszu i zapoznali się z ekwipunkiem żołnierza Wojska Polskiego.

Okazało się również, że w gminie Tarnów jest wielu uzdolnionych młodych artystów – warsztaty artystyczne i bibułkarstwo, które było prowadzone przez Prezes Klubu Seniora w Zawadzie, cieszyły się sporym zainteresowaniem, a podczas zajęć powstawały prawdziwe arcydzieła. Nie zabrakło także przyszłych dziennikarzy i miłośników kultury – zajęcia z kamerą poprowadziła redaktor naczelna Tarnowskiej Tv, natomiast do zwiedzania Ratuszu wraz z podziwianiem panoramy Tarnowa i okolic z wieży gotycko-renesansowej zapraszali przewodnicy Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Pierwsze kroki w zaawansowanej informatyce stawiali przyszli znawcy programowania grafiki i modelowania 3d. Mogli także poznać mikrokontrolery w praktyce czy podczas zajęć z robotyki za pomocą klocków lego zaprogramować np. samochody wyścigowe.

Podsumowanie i zakończenie ferii odbyło się w Centrum Sztuki Mościce, gdzie młodzi mieszkańcy gminy Tarnów wraz z opiekunami uczestniczyli w seansie filmowym „Pimi z Krainy Tygrysów”. Zgromadzonych powitała poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz gospodarze miejsca – dyrektor Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura wraz z zastępcą Anną Banach. Uczestnicy zostali także zaproszeni na wspólne świętowanie tegorocznych 50. urodzin gminy Tarnów, które wraz z początkiem sezonu kulturalnego będą obchodzone nie tylko uroczyście, lecz także z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

- Myślę, że Ferie z Gminą Tarnów możemy zaliczyć do udanych, o czym świadczy duże zainteresowanie i liczba uczestników. To był czas rozwijania umiejętności i być może spróbowania swoich sił w nowych aktywnościach – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

- Dziękuję wszystkim prowadzącym, w tym pracownikom Centrum Kultury oraz instytucjom, których zaangażowanie sprawiło, że mogliśmy stworzyć naprawdę ciekawą i bogatą ofertę zajęć. Mamy nadzieję, że dzięki niej najmłodsi mieszkańcy naładowali akumulatory przed kolejnymi szkolnymi wyzwaniami – mówi zastępca dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, Ewa Kubisztal. {Play}