W Domu Kultury w Zbylitowskiej Górze odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej, mieszącej się na poddaszu budynku. Utworzenie tego miejsca było możliwe dzięki pozyskanym środkom – z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w kwocie 57 tys. oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – w kwocie 32 tys. Ponadto ostatni etap, umożliwiający korzystanie z wyremontowanych pomieszczeń, czyli wyposażenie poddasza w niezbędne sprzęty i meble, udało się zrealizować dzięki ubiegłorocznemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie świetlice wiejskie” – w kwocie 30 tys. zł.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych – poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wojewódzkich – wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, powiatowych – członek zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach oraz radna Krystyna Dudoń, a także włodarz gminy Tarnów wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera z wiceprzewodniczącymi – Katarzyną Biel i Stanisławem Saradem, radni Zbylitowskiej Góry – Paweł Kolbusz, Dariusz Żurek, sołtys i radny Piotr Rybski. Byli także przedstawiciele miejscowych społeczności – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Józef Kaczmarski i ks. Tomasz Biernat, dyrektorzy szkoły Rafał Wnęk oraz przedszkola – Małgorzata Simajchel wraz z przedszkolakami. W wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentantów seniorów, w tym koordynator ds. seniorów Elżbiety Chrząszcz, prezesów zaprzyjaźnionych Klubów Seniora oraz tych, dla których w dużej mierze ma także służyć otwarta świetlica – miejscowego Klubu Seniora z prezes Krystyną Więcław na czele. Wydarzenie poprowadziła zastępca dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, Ewa Kubisztal.
Wicemarszałek Józef Gawron w swojej wypowiedzi podkreślał, że Program „Małopolskie świetlice wiejskie” powstał właśnie w tym celu, by integrować lokalne społeczności, dawać im przestrzeń do rozwoju i realizacji wszelkich lokalnych przedsięwzięć.
Podczas wydarzenia członkowie Klubu Seniora „Ostoja” zaprezentowali występ artystyczny z tematycznymi przyśpiewkami, każdy mógł też oglądnąć pamiątkową kronikę Klubu, do której z pewnością dołączą fotografie z tego dnia. Nie zabrakło poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych.
- Bardzo się cieszę, że dzięki pozyskanym środkom udało nam się w pełni zaadaptować i wyposażyć poddasze Domu Kultury na świetlicę wiejską, która od teraz ma służyć lokalnym społecznościom, w tym seniorom. Niech tętni życiem i będzie miejscem integracji oraz powstawania wielu wspaniałych inicjatyw – mówi wójt Grzegorz Kozioł.
Świetlica wiejska mieści się na poddaszu Domu Kultury w Zbylitowskiej Górze. Składa się z dwóch pomieszczeń, aneksu kuchennego i zaplecza sanitarnego. Dzięki pozyskanym środkom z Województwa Małopolskiego udało się umeblować i wyposażyć pomieszczenia m.in. w meble, sprzęty i zastawę kuchenną, rolety, firanki, zasłony, wykonano aneks. Pomieszczenia ozdobiły zaś artystyczne malunki na ścianach, kwiaty i stare fotografie Zbylitowskiej Góry. {Play}