Samorząd coraz mocniej stawia na energię ze słońca. Instaluje urządzenia fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. Obniży to koszty oraz przyniesie oszczędności w budżecie gminny.

Inwestycje w OZE na terenie gminy Tarnów zostaną sfinansowane z trzeciej edycji Rządowego Funduszu ,,Polski Ład” przeznaczonego dla terenów popegeerowskich. Zakłada udzielenie bezzwrotnych dofinansowań inwestycji realizowanych na terenie gmin i powiatów zlokalizowanych na obszarach, na których istniały Państwowe Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej. Dofinansowanie wynosi 98 procent, a wkład własny jedynie 2 proc.

Panele fotowoltaiczne pojawią się w trzech miejscowościach - Koszycach Małych, Tarnowcu i Radlnej. Z zielonej energii będą mogli korzystać użytkownicy Centrum Kultury i Sportu, Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz Szatni Sportowej w Koszycach Małych. Ponadto fotowoltaika zasili w energię elektryczną Niepubliczne Przedszkole w Tarnowcu oraz Klub Sportowy w Radlnej. Inwestycje zostaną zrealizowane do końca 2023 roku.

Drugim źródłem wsparcia finansowego, z którego skorzysta gmina instalując bezemisyjne źródła energii jest program pn. ,,Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Celem projektu jest również dostawa oraz montaż na budynkach użyteczności publicznej instalacji odnawialnych źródeł energii.

W Woli Rzędzińskiej zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne na obszarze Stadionu Sportowego oraz Basenu Centrum Kultury i Sportu o łącznej mocy 39,5 KW. W zielone źródła energii zostaną również wyposażone Szkoły Podstawowe w Zawadzie oraz Porębie Radlnej o mocy kolejno 30 i 29,7 KW. Wartość wyżej wymienionych instalacji paneli fotowoltaicznych wyniesie ponad 410 tys. zł.

Inwestycje przeprowadzone na obszarze gminy Tarnów wpisują się globalne, jak również europejskie trendy w zakresie energetyki, które zakładają stałe zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w mixie-energetycznym wszystkich państw członkowskich UE. Tym samym rolą odpowiedzialnej gminy, na której ciąży wiele zadań z zakresu użyteczności publicznej jest wpisanie się w te trendy oraz inwestowanie w OZE zasilające budynki użyteczności publicznej w bez emisyjną energię elektryczną. {Play}