Radni gminni decydowali o wielu ważnych sprawach, m.in. komunalnych, majątkowych, z zakresu pomocy społecznej, wysłuchali informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przyjęli rezolucję w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II wobec ataków na wartości, które urzeczywistniały się w posłudze Papieża Polaka.

-Samorząd Gminy Tarnów czuje się w obowiązku obrony Świętego Jana Pawła II, względem niezwykle krzywdzących opinii pojawiających się w przestrzeni publicznej, a dotyczących Jego osoby. Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, Europy i świata. Był iskrą, która spowodowała wybuch wolności. Papież Polak przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie, do zakończenia zimnej wojny. Zdecydowanie upominał się o prawo do wolności dla naszej Ojczyzny i jej godne miejsce wśród innych narodów, był największym synem Narodu Polskiego i jego najbardziej skutecznym ambasadorem – brzmi fragment rezolucji.

Wójt Grzegorz Kozioł jako szef samorządu i historyk w swoim wystąpieniu podkreślał, że jest to stanowisko społeczne, a nie polityczne, rodzaj manifestu, który ma być sprzeciwem wobec powielania informacji, które nie są sprawdzone, a dotyczą największego z Polaków. Rezolucję przyjęto w głosowaniu jawnym. Za było 17 radnych, a 3 wstrzymało sie od głosu.

Podczas sesji podjęto m.in. uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w Woli Rzędzińskiej, wyrażenia zgody na nabycie udziałów w prawie własności nieruchomości w Porębie Radlnej, zmian Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok oraz szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne. Uzgodniono przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjno – konserwatorskich pomników przyrody zlokalizowanych na terenie miejscowości Błonie i Koszyce Wielkie.

Radni zgodzili się na zaliczenie dróg w miejscowościach Błonie, Zbylitowska Góra oraz Wola Rzędzińska do kategorii dróg gminnych. Daje to możliwość rozwoju infrastruktury technicznej w tych miejscach z udziałem środków zewnętrznych.

Wyrażono zgodę na zawarcie porozumienia oraz umowy partnerskiej pomiędzy gminą Tarnów a Województwem Małopolskim w celu realizacji zadania „Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim – EuroVelo11 – przedsięwzięcie II, Łukanowice – Wróblowice”. Było to konieczne ze względu na fakt, że część tej trasy przebiega przez gminę Tarnów (w miejscowości Błonie i Zgłobice).

Kolejne podjęte uchwały dotyczyły zmian uchwały budżetowej na 2023 rok i zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Tarnów na lata 2023 – 2031. Znacznie zwiększone zostały dochody bieżące i majątkowe. Mają na to wpływ przede wszystkim środki pozyskane w ramach m.in. dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont cmentarza w Porębie Radlnej, dofinansowania z budżetu państwa, zwiększonej subwencji oświatowej, dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwiększenia planu dotacji dla szkół niepublicznych czy funduszy kierowanych w celu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. To w sumie ok. 4 mln zł. Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą realizacji wspomnianych inwestycji i zadań.

Radni dyskutowali też nad bieżącymi sprawami, zadawali pytania i otrzymywali na nie odpowiedzi. Gościem sesji był pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie mł. insp. Witold Ślęzak. {Play}