Już po raz XX pobiegli zawadzkimi ulicami, by uczcić pamięć męczennika i błogosławionego, mieszkańca Zawady – o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Obchody ku czci misjonarza rozpoczęły się Mszą świętą w intencji kanonizacji franciszkanina. Liturgia miała miejsce w kościele św. Marcina Biskupa. Przewodniczył jej o. Dariusz Gaczyński z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Krakowie. W koncelebracji uczestniczyli także: proboszcz parafii Pariakoto o. Rafał Dryjeński oraz o. Stanisław Olbrycht.

Po zakończeniu Eucharystii odbyło się uroczyste złożenie kwiatów przy dzwonnicy kościoła św. Marcina przez Annę Pieczarkę, posła na sejm RP, wicewojewodę małopolski Ryszarda Pagacza, wójta Grzegorza Kozioła, zastępcę wójta Sławomira Wojtasika, przewodniczącą Rady Gminy Wiesławę Miterę, radnych: Grzegorza Drwala i Zbigniewa Partyńskiego oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Zawadzie Krzysztofa Nowaka.

Kolejną częścią wydarzenia były rozgrywane już po raz dwudziesty biegi poświęcone bł. o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu. W zawodach pobiegło ponad 400 biegaczy, którzy przybyli nie tylko z Zawady ale również z różnych miejscowości. Zmagania zapoczątkowały dzieci, a wśród nich dzielne przedszkolaki, które z wielkim zapałem walczyły z niełatwą trasą. Nieco później wystartowali uczniowie szkół podstawowych, a potem rozpoczął się bieg główny na dystansie 5,5 kilometra.

Warto dodać, że zaraz po nich na trasie pojawili się również zawodnicy rywalizujący w kategorii nordic walking. Każdy z uczestników zawodów na mecie otrzymał pamiątkowy medal, a na najlepszych czekały nagrody.

Następnie przyszedł czas na radosne świętowanie połączone z piknikiem rodzinnym. Tańce, piosenki i wiersze to część występu artystycznego w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły. Nie brakowało także atrakcji dla całych rodzin, konkursów i zabaw.

Dodajmy że, podczas tego wydarzenia wystąpił zespół parafialny z miejscowości Pariacoto w Peru, którzy czarował dźwiękami południowoamerykańskiej muzyki, Na scenie pojawiła się również Eliza Gąsiorowska, która zaśpiewała coverowe piosenki.

Dla osób przybyłych do Zawady czekał także poczęstunek  przygotowany przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, a także tradycyjny bigos od samorządu.

Na scenie obok Szkoły Podstawowej w Zawadzie odbył się również quiz wiedzy o kominiarstwie. Ponadto przedstawicielki miejscowego Klubu Seniora przygotowały konkurs ze znajomości wsi Zawada. Natomiast dla najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw, miasteczko strażackie i wiele innych atrakcji.

Pod koniec wydarzenia odbyła się biesiada muzyczna, którą prowadził zespół muzyczny BOSANOVA. {Play}