Samorząd uzyskał kolejne wsparcie finansowe, tym razem w wysokości 300 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Ochrony Zabytków. Środki te posłużą w realizacji zadania polegającego na odbudowie Dworu w Koszycach Małych.

Rządowe wsparcie zostanie przeznaczone na obniżenie wkładu własnego, co przełoży się na oszczędności  dla gminnego budżetu – mówi wójt Grzegorz Kozioł
Warto przypomnieć, że inwestycja zakłada nie tylko odbudowę zniszczonego budynku oraz przywrócenie oryginalnego stylu, ale również prace związane z zagospodarowaniem terenu. Po ukończeniu prac, gmina planuje utworzenia w budynku Centrum Historii i Sztuki. Działania te sprawią, że na terenie Gminy Tarnów powstanie kompleks, który będzie stanowić atrakcyjne miejsce turystyczne i naukowe. Całość prac budowlano-montażowych na lata 2022-2023 wyniesie prawie 5 mln zł. Na pracę związane z odbudową dworku w Koszycach Małych, gmina wcześniej pozyskała prawie 2,5 mln zł z pierwszej edycji Polskiego Ładu.

Po zakończeniu prac samorząd planuje wystąpić z kolejnym wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek zakłada uzyskanie refundacji pozostałej części wkładu własnego z Programu Ochrony Zabytków, którym dysponuje resort odpowiedzialny za kulturę oraz dziedzictwo narodowe. Nabór wniosków zostanie ogłoszony pod koniec 2023 roku.

Po ukończeniu prac samorząd oraz mieszkańcy zyskają obiekt muzealno-archiwalny, w którym pielęgnowana będzie pamięć historyczna i kulturowa regionu tarnowskiego. {Play}