Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie w dniu 11 lipca organizowało tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Święto poświęcone jest pamięci ofiarom rzezi wołyńskiej, brutalnie zamordowanych, Polakach na kresach w czasie II Wojny Światowej przez ukraińskich nacjonalistów. Dzień pamięci został ustanowiony uchwałą Sejmu z 22 lipca 2016 roku. Święto przypada na dzień, w którym w 1943 roku  nastąpiła kulminacja brutalnych mordów. Wydarzenie to przeszło do historii jako Krwawa niedziela na Wołyniu. Według szacunków historyków w latach 1942-1943 zamordowano od 80 tys. do 100 tys. Polaków.

W tarnowskich obchodach udział w imieniu samorządu Gminy Tarnów wziął wójt Grzegorz Kozioł. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. św. M. Kolbego, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny. Następnie zgromadzeni uczestniczyli w przemarszu ulicą gen. Bema i Najśw. M. Panny pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu, gdzie odbyła się oficjalną część uroczystości.

W części oficjalnej uczestniczyli świadkowie tragicznych wydarzeń na Wołyniu, którzy przedstawili fakty oraz swoje wspomnienia z tamtych czasów. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć tragicznie pomordowanych a delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.

Tarnowskie obchody 80-rocznicy rzezi wołyńskiej odbyły się duchu pamięci oraz potrzeby pojednania między narodem polskim oraz ukraińskim. {Play}