Gmina Tarnów pozyskała kolejne środki zewnętrzne, tym razem na ochronę zabytków. Mowa o dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przewidywana wartość inwestycji wynosi blisko 820 tys. zł, wkład własny w tym przypadku to symboliczne 2%. Szykuje się kilka poważnych zadań w obszarze ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego. -To jeden z naszych priorytetów. Zabytki to nasza tożsamość, staramy się o nie dbać szczególnie. Gmina Tarnów jest bardzo bogata w pamiątki przeszłości. O pamięć pokoleń bardzo mocno dba poseł Anna Pieczarka, której ogromnie dziękuję za wsparcie także w tym zakresie – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Prace konserwatorskie zaplanowano jeszcze w tym roku.

Dzięki rządowym pieniądzom, kilka obiektów odzyska dawny blask. Zaplanowano renowację kapliczki domkowej Tutajów w Woli Rzędzińskiej (1917 r.). Stanowi ona niewątpliwie cenny i wartościowy zabytek sztuki. Zaplanowano przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej, w wyniku której zostanie przywrócony oryginalny wygląd obiektu.

Będzie opracowanie dokumentacji konserwatorskiej oraz projektu budowlanego dla renowacji zabytkowego Dworu w Radlnej (1880 r.). Jak informowaliśmy, został on
zakupiony przez samorząd we wrześniu 2022 r. W ramach zadania zostanie sporządzona ekspertyza techniczna i konserwatorska, wykonana dokumentacja konserwatorska, opracowany program prac modernizacyjnych, projekt budowlany oraz uzyskane pozwolenie konserwatorskie i budowlane.

Co jeszcze? Zaplanowano konserwację polichromii w zabytkowym Kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej (1904-05), renowację elewacji wraz z osuszeniem ścian piwnic i drenażem opaskowym zabytkowej Plebani w Zbylitowskiej Górze (XV w./XVI w.) i konserwację zabytkowych, drewnianych ścian XV-wiecznego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie koło Tarnowa w obrębie sobótek okalających nawę (także z XV w.).

Warto dodać, że ten ostatni obiekt to najstarsza świątynia w okolicy - miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i wiernych, mocno rozpoznawalne na mapie Małopolski. To unikatowy zabytek charakterystyczny nie tylko dla województwa czy regionu tarnowskiego, lecz miejsce ogólnopolskich wycieczek popularnym szlakiem architektury drewnianej. {Play}

Zabytkowy dwór w Radlnej

Zabytkowy kościół parafialny w Porębie Radlnej

Kapliczka domkowa w Woli Rzędzińskiej

Zabytkowy kościół w Zawadzie

Zabytkowa plebania w Zbylitowskiej Górze