Do Woli Rzędzińskiej, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające Bitwę Warszawską, tzw. Cud nad Wisłą, przybyły prawdziwe tłumy. Mieszkańcy całej gminy Tarnów, pobliskiego Tarnowa i całego regionu tarnowskiego podziwiali defiladę grup rekonstrukcji historycznych, by następnie wziąć udział w żywej lekcji historii Polski w trakcie pikniku historyczno-militarnego. Było widowiskowo, patriotycznie i uroczyście.

Wydarzenie rozpoczęło się od widowiskowej defilady ulicami Woli Rzędzińskiej z udziałem grup rekonstrukcji historycznej. Rekonstruktorzy odtworzyli Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności.  Poprowadziła ją Orkiestra Dęta OSP, za którą znaleźli się przedwojenni premierzy: Wincenty Witos, Ignacy Paderewski i Roman Dmowski w towarzystwie przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej. Następnie za marszałkiem Józefem Piłsudskim i generałem Tadeuszem Rozwadowskim podążali: adiunkt – ułan z 1. pułku ułanów wraz z ułanami Władysława Beliny-Prażmowskiego, kozacy zwani "Petlurowcami". W dalszej kolejności: 5. Pułk Strzelców Konnych, pojazdy pancerno-motorowe z międzywojnia, samochód terenowy Pzinż 303, który ciągnął replikę karabinu maszynowego NKM wz. 1938. Zaprezentowane zostało też dawne wyposażenie armii, w tym tankietka TKS i wojskowe samochody terenowe. W pochodzie udział wzięli także: woje z czasów Mieszka I, szlachta pospolitego ruszenia, legioniści, żołnierze Bitwy Warszawskiej. Defiladę uzupełnili żołnierze 16. Pułku Piechoty oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Następnie przyszedł czas na część oficjalną uroczystości. Wydarzenie poprowadzili wspólnie poseł Anna Pieczarka, Adam Ryba oraz Paweł Mleczko z radia RDN Małopolska. W obchodach wzięli udział m.in. senator RP Kazimierz Wiatr, wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, starosta tarnowski Roman Łucarz, Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka z zarządu powiatu tarnowskiego, radna powiatowa Krystyna Dudoń i Alina Barbachen, radni gminni z przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą na czele, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab, dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota oraz naczelnicy i prezesi gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysi miejscowości z gminy Tarnów, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele firm i instytucji.

-Ta bitwa miała ogromne znaczenie w dziejach naszego kraju. To spektakularne zwycięstwo nad Armią Czerwoną oznaczało ratunek nie tylko dla na nowo odradzającej się Polski, ale i dla Europy, a nawet dla świata. Wielką wartością tamtego czasu było to, że cały naród – chłopi, robotnicy i inteligencja stanęli razem w najważniejszej sprawie. Ludzie walczyli wspólnie w obronie Ojczyzny, która była i jest dla wszystkich największą wartością. Jak bardzo dziś trzeba nam brać z nich przykład, jak wiele możemy się uczyć z przeszłości – podkreślał w trakcie wydarzenia wójt Grzegorz Kozioł.

Następnie zaproszono na piknik historyczno-militarny. Grupy rekonstrukcji dały pokazy jazdy konnej, strzelania, wystawiły stoiska. Można było zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie w poszczególnych epokach, szpital polowy z okresu Bitwy Warszawskiej oraz sztab jej dowodzenia z Józefem Piłsduskim i Tadeuszem Rozwadowskim jak rówież z politykami tamtego okresu. Współczesne uzbrojenie, produkowane dla polskiej armii, przedstawiły Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Był również punkt rekrutacyjny do Wojska Polskiego. Wystawę o Bitwie Warszawskiej zaprezentował Instytut Pamięci Narodowej, zaś stroje historyczne Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Nie zabrakło darmowej żołnierskiej grochówki, pokazów filmowych, degustacji potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń KGW Baba Jaga Jodłówka-Wałki, KGW Wola Rzędzińska oraz KGW Zawada. {Play}

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.