Jedno z najważniejszych wydarzeń w roku - Dożynki Gminy Tarnów rozpoczęła uroczysta, plenerowa Msza św. na Stadionie Sportowym w Zbylitowskiej Górze. Eucharystia była podziękowaniem za plony ziemi i rolniczą, ciężką pracę, która daje pożywienie. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Woli Rzędzińskiej. Czytania liturgiczne były udziałem starostów dożynek – Małgorzaty Skórki z Poręby Radlnej i Marka Rzepki z Woli Rzędzińskiej. Tekst Modlitwy Powszechnej zaprezentował zastępca wójta, Sławomir Wojtasik.

W procesji z darami do ołtarza w otoczeniu najmłodszych w strojach krakowskich szli wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Wiesława Mitera oraz starostowie Dożynek. Psalm wykonała Eliza Gąsiorowska.

Część oficjalną Dożynek Gminy Tarnów poprowadzili poseł Anna Pieczarka i Maciej Aleksander z Centrum Kultury i Bibliotek.

W trakcie wydarzenia odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce przyznano Łękawce, drugie wieńcowi z Koszyc Wielkich, a trzecie – z Białej. Wszystkim pozostałym wieńcom przyznano równorzędne – czwarte miejsce. Za najpiękniejsze stoisko uznano to przygotowane przez Porębę Radlną. Trzeba dodać, że to sołectwo w gminie Tarnów otrzymało także pierwsze miejsce za przygotowanie wieńca dożynkowego na Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się tego samego dnia. Drugie miejsce wśród stoisk dożynkowych przyznano Jodłówce – Wałki i Zbylitowskiej Górze.

Była loteria fantowa, konkursy z nagrodami, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i poszczególne sołectwa, bigos z dziczyzny od Centrum Kultury i Bibliotek. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia był także pokaz utytułowanych koni arabskich ze stadniny Marka Rzepki z Woli Rzędzińskiej.

Ostatnim akcentem części oficjalnej Dożynek był obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Bobrowianie oraz dzielenie się chlebem z mieszkańcami – chlebem częstowali m.in. poseł Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą i starostowie Dożynek.

Wydarzenie składało się także z widowiskowej części muzycznej w wykonaniu kabaretu Marcina Dańca oraz gwiazdy wieczoru – Zenona Martyniuka. Przyciągnęło prawdziwe tłumy gości. Do Dożynek Gminy Tarnów 2023 jeszcze powrócimy. {Play}