Polsko-węgierskie święto kultury i smaku w Koszycach Wielkich

Mnóstwo darmowych poczęstunków zarówno węgierskimi jak i polskimi potrawami, występ Orkiestry z Siedmiogrodu oraz atrakcje dla całych rodzin. Już w najbliższą sobotę, 26 sierpnia na stadionie Klubu Sportowego Koszyce Wielkie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Magyar Piknik. To spotkanie, które połączy w sobie kulturę Polski oraz Węgier, w tym wyśmienite smaki naszych krajów.

Rozpoczęcie imprezy zaplanowane jest na godzinę 16:00. Do gminy Tarnów przybędą na Magyar Piknik delegacje z partnerskich samorządów – Węgrzy z miejscowości Jaszalsoszentgyorgy oraz z Csikszentsimon położonego w Siedmiogrodzie w Rumunii, zamieszkałego w całości przez mniejszość węgierską. – W Koszycach Wielkich, w centrum miejscowości znajduje się brama seklerska - jedna z trzech w całej Polsce - podarowana mieszkańcom przez Węgrów z Siedmiogrodu. Wyraża ona tradycyjną gościnność, która nie pozwala zamknąć zawsze otwartej bramy. I dlatego to właśnie do Koszyc Wielkich chcemy, wspólnie z naszymi węgierskimi przyjaciółmi, zaprosić mieszkańców regionu – mówi poseł Anna Pieczarka, która objęła wydarzenie honorowym patronatem.

Będzie smacznie

Nie lada gratką dla podniebienia będą stoiska z różnymi smakołykami, reprezentującymi kultury i regiony. Otwarcie darmowej GastroStrefy o godzinie 17:00 będzie idealną okazją do degustacji potraw z Węgier i Siedmiogrodu, przygotowanych przez partnerskie samorządy. Na stoiskach czekać będą m.in. wędzona kiełbasa, tort z palonego cukru, skwarki smakowe, smakowa palinka, słodkie wina czy zupa rybna halászlé. Przysmaki, których każdy będzie mógł skosztować to też słynne kołacze kürtős kalács, mini pączki czy piwo Csíki Sör przywiezione przez gości z Siedmiogrodu.

- Samorząd gminy Tarnów zadba, by równie okazale zaprezentować staropolską gościnność. Zapraszamy na wydarzenie, które nie tylko umili nam czas, ale także pozwoli na poznanie i integrację naszych dwóch pięknych kultur – polskiej i węgierskiej – mówi wójt Grzegorz Kozioł. Strefa polska nie pozostanie więc w tyle – na stoiskach Gminy Tarnów odkryjemy wyjątkowe smaki tradycyjnej kuchni polskiej. Będzie można spróbować zupy z "pięknym Jasiem" czy wyjątkowego bigosu. Koło Łowieckie "Łoś" zaprezentuje dzika pieczonego w całości oraz gulasz myśliwski, natomiast koła gospodyń zaproszą na pyszny żurek, źmiok w wiklinie oraz wiejskie smakołyki.

Przegląd kultur na scenie

W trakcie wydarzenia odbędzie się Amatorski Festiwal Piosenki, podczas którego muzyczne talenty będą mogły zabłysnąć na scenie.  Nie zabraknie także okazji do podziwiania kunsztu lokalnych twórców – zwycięskie wieńce dożynkowe zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Koncert Orkiestry Dętej z siedmiogrodzkiego Csíkszentsimon, który rozpocznie się o godzinie 18:00, wprowadzi nas w unikalny nastrój tego wydarzenia. O godzinie 19:00, na scenie pojawi się Marcin Korbut, który zaśpiewa przeboje począwszy od Presleya aż po Wodeckiego.  Nie braknie również dodatkowych atrakcji dla całych rodzin. Loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, dmuchane zamki dla dzieci, ogródek piwny, domowe ciasta - to wszystko sprawi, że "Magyar Piknik" stanie się pełnym wyjątkowych doznań dniem. {Play}