Rok szkolny 2023/2024 w gminie Tarnów rozpoczyna blisko 2 tys. uczniów oraz około tysiąca przedszkolaków. Do pracy wracają również nauczyciele – jest ich przeszło 800. Są oni zatrudnieni w 7 szkołach, 5 zespołach szkolno – przedszkolnych i 8 przedszkolach. Na początku kolejnych 10 miesięcy nauki wójt gminy Tarnów, w przeszłości wieloletni nauczyciel, zwraca się do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli z życzeniami dobrego i bezpiecznego czasu, naukowych wyzwań oraz rozwijania pasji. -Każdy nowy rok szkolny to nowa rzeczywistość. To czas zgłębiania wiedzy, wchodzenia w rówieśnicze relacje i wielu przygód. Życzę wszystkim, aby były one jak najlepsze. Gminne szkoły czekają na Was i w nich zawsze możecie się czuć bezpiecznie – mówi Grzegorz Kozioł.

Podczas ostatnich dwóch miesięcy, sporo placówek oświatowych w gminie Tarnów przeszło wakacyjne remonty. W niektórych z nich prowadzone były poważniejsze inwestycje, w pozostałych – prace modernizacyjne polegające na odnawianiu pomieszczeń, poprawie ich estetyki i funkcjonalności.

Dla przykładu, w Szkołach Podstawowych w Porębie Radlnej oraz w Koszycach Wielkich zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. -To ekologia, nowoczesność i oszczędność – dodaje wójt. Do końca roku urządzenia fotowoltaiczne pojawią się także w następnych placówkach.

W szkołach w Porębie Radlnej, Zbylitowskiej Górze i w Woli Rzędzińskiej I odbywały się generalne remonty kuchni. Ponadto w tej ostatnie placówce prowadzona była budowa hali sportowej i prace polegające na dobudowie skrzydła dydaktycznego.

W pozostałych obiektach oświatowych zrealizowano drobniejsze remonty m.in. odmalowywano pomieszczenia lekcyjne, pomocnicze i gospodarcze, były one też dodatkowo wyposażane i dostosowywane do potrzeb uczniów.

Wszystkie szkoły i przedszkola są też generalnie posprzątane. Odnowione i bezpieczne obiekty czekają na uczniów.

Gminne szkoły to wysoki poziom nauczania – wyniki osiągane przez uczniów rokrocznie napawają optymizmem. Jak informowaliśmy, średnie wyniki z egzaminu ósmoklasisty są lepsze niż w powiecie tarnowskim oraz w województwie małopolskim. W bieżącym roku w języku polskim wyniosły 70%, z matematyki 59%, a z języka angielskiego 71%.

Rok szkolny 2023/2024 potrwa dokładnie 291 dni. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach nastąpi 21 czerwca 2024 roku. Ferie zimowe w Małopolsce odbędą się od 12 do 25 lutego przyszłego roku. {Play}