Grupa wieńcowa z tej miejscowości gminy Tarnów zajęła drugie miejsce podczas najważniejszego w Polsce konkursu o tym charakterze. Autorzy wieńca z Poręby Radlnej stanęli na podium podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Dzieło rąk dwóch rodzin – Skórków i Frysztaków zbiera najwyższe laury nie po raz pierwszy – rodzinna grupa wieńcowa aż siedem razy zakwalifikowała się do udziału w Dożynkach Prezydenckich w Spale i w Warszawie, z czego dwa razy uzyskała pierwsze miejsce w Polsce. Wgrała ona także niedawny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas 25. jubileuszowych, małopolskich Dożynek Wojewódzkich w Korzennej. -To duże wyróżnienie, nasza praca jest zauważana i doceniana. To motywuje do dziania, dzięki temu wiemy, że warto – mówi Jan Skórka po powrocie z Warszawy.

-Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesu grupy wieńcowej z Poręby Radlnej i dziękujemy jej za tak piękne promowanie gminy Tarnów na arenie ogólnopolskiej – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Przygotowanie wieńca dożynkowego to wielomiesięczna i żmudna praca. Potrzeba nie tylko cierpliwości, lecz także zacięcia artystycznego. Obydwie te cechy do perfekcji opanowała grupa wieńcowa z Poręby Radlnej, która od lat promuje gminę Tarnów w tym zakresie.

-Samo wyplatanie wieńca trwa około dwóch miesięcy, lecz przygotowanie podstawy ze złomy zaczynamy już w zimie. Wykorzystujemy w ten sposób długie, zimowe wieczory – uśmiecha się Lucyna Skórka, małżonka Jana Skórki. -Stawiamy na wieniec tradycyjny, dlatego ma on kształt korony. Rokrocznie nowością są elementy dekoracyjne, czyli końcowe zdobienia. Długo zastanawiamy się w jaki sposób je wykonać, co tym razem zaproponować, by nasz wieniec był wyjątkowy – mówi Jan Skórka.

Skórkowie i Frysztakowie dziękują wszystkim za wsparcie. -Jesteśmy świadomi tego, jak wiele osób nam kibicuje, to dla nas bardzo ważne, bo daje motywację do działania. Dziękujemy Pani poseł Annie Pieczarce. Ogromnie cieszy nas efekt naszej pracy i to, że naszymi wieńcami możemy promować gminę Tarnów daleko poza jej granicami – uzupełnia Lucyna Skórka.

Laureaci konkursu dożynkowego w Warszawie gościli także w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy. {Play}