Do gminy Tarnów jako laureata konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany 2023” trafił dyplom wraz z pamiątkową tablicą za prace modernizacyjne na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Koszycach Małych. Obiekt po gruntownej renowacji nagrodzono w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu. W Urzędzie Gminy Tarnów odbyło się spotkanie z mieszkańcami Koszyc Małych. -Zabytki i pamiątki przeszłości to ważna przestrzeń inwestycyjna w gminie Tarnów. Dokładamy wszelkich starań, aby odzyskiwały dawny blask i piękniały jeden za drugim. Bardzo się cieszę, że zabytkowy cmentarz wojenny w Koszycach Małych po modernizacji zyskał uznanie kapituły tak prestiżowego konkursu – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

-Ten konkurs ma swoją niemal półwieczną tradycję, a o miano laureatów ubiegają się ogólnopolskie zabytki wysokiej klasy. Tym bardziej gratuluję samorządowi gminy Tarnów zarówno wygranej, jak i dbałości o nasze dziedzictwo kulturowe – mówi poseł RP Anna Pieczarka, która w imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalnego konserwatora zabytków dr Jarosława Sellina, przekazała dyplom wraz z tabliczką.

Pamiątkowa tablica, która poświadcza wygraną w konkursie „Zabytek zadbany” będzie już niebawem zamontowana na ogrodzeniu cmentarza w Koszycach Małych. -Bardzo się cieszymy, że to wyróżnienie trafiło właśnie do nas. W naszej miejscowości sporo jest pamiątek przeszłości, o które warto dbać. Prócz zabytkowego cmentarza to także tzw. stara kaplica, w której samorząd gminny prowadzi prace modernizacyjne. Z zupełnej ruiny, powstaje piękny obiekt, który będzie służył lokalnej społeczności – mówi sołtys Koszyc Małych, Zbigniew Gniewek.

Cmentarz wojenny w Koszycach Małych znajduje się po wschodniej stronie drogi Tarnów-Zakliczyn w okolicach ul. Głównej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. został założony w 1915 r. Pochowanych jest tam w czterech grobach zbiorowych i 77 pojedynczych: 86 żołnierzy, w tym 34 z armii austro-węgierskiej i 52 z armii rosyjskiej, którzy polegli podczas walk w grudniu 1914 r. oraz 3-7 maja 1915 r. Ponadto na terenie nekropolii w dwóch mogiłach pochowanych jest 17 Polaków - ofiar hitleryzmu z grudniu 1939 roku. Zostali oni zamordowani w Lasku „Żabianka” i „Skała” w Koszycach Małych. Ciała ekshumowano w listopadzie 1962 roku.

Modernizacja kosztowała ponad 140 tysięcy zł. Na to zadanie gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie zewnętrzne w łącznej kwocie przeszło 130 tys. zł. od wojewody małopolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Gmina Tarnów po raz kolejny została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Zabytek zadbany”. Przed rokiem samorząd został nagrodzony za prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym w Błoniu również w kategorii rewaloryzacji przestrzennej i krajobrazu. To pokazuje, że dbanie o zabytki na naszym terenie odbywa się na wysokim poziomie, a prace renowacyjne mają właściwy i kompleksowy charakter. {Play}