Drzewa, krzewy, rośliny ozdobne, a nawet trawnik z mikrokoniczyną – między innymi takie rośliny pojawią się na budowanym centrum wsi w Tarnowcu. Nasadzenia zieleni będą możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład, dedykowanemu terenom, na których w przeszłości funkcjonowały PGR-y.

Całkowity koszt zadania wynosi blisko 200 tysięcy złotych, z czego rządowe wsparcie finansowe to aż 95% kosztów przedsięwzięcia w ramach projektu „Rewitalizacja obszaru zdegradowanego - Zabezpieczenie i zagospodarowanie skarpy w centrum wsi przy terenie rekreacyjno-kulturalnym w miejscowości Tarnowiec”. - Skarpa zostanie oczyszczona z kamieni oraz gruzu. Nawierzchnia zostanie wyrównana, a następnie wyłożona włókniną i korą. Posiany będzie trawnik z mikrokoniczyną – wylicza Paulina Tajak z Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Tarnów. To jednak jeszcze nie koniec. W tym miejscu pojawią się również drzewa, krzewy oraz rośliny ozdobne różnych gatunków. - Firma, która realizuje to zadanie ostro wzięła się do pracy. Patrzę na to niemal codziennie. Gdy posadzone rośliny w pełni rozkwitną na wiosnę, będzie tu naprawdę przepięknie, a centrum wsi mienić się będzie wieloma kolorami – mówi sołtys Tarnowca, Jan Nowak.

Ostatni etap prac przy zagospodarowywaniu centrum wsi z zadowoleniem przyjęli także radni gminni z Tarnowca. - Od początku byłem zwolennikiem zagospodarowania centrum wraz z tężnią solankową. Jestem jak najbardziej za posadzeniem ładnej, roślinnej oprawy. Cieszę się, że zadanie to realizuje sprawdzona w tej branży firma lokalna, bo dobre i solidne wykonawstwo jest ważne. I ja i mieszkańcy Tarnowca już nie możemy się doczekać, aby w pełni korzystać z tego miejsca – mówi Jarosław Drwal.

-Z zadowoleniem należy przyjąć kolejny, mam nadzieję ostatni, etap prac w centrum miejscowości w Tarnowcu. Cieszę się, że prace postępują, ale z drugiej strony trudno się dziwić temu, że mieszkańcy Tarnowca są już nieco zniecierpliwieni. Większość podstawowych prac została zrealizowana jeszcze przed wakacjami. Potem na placu budowy nastąpił bezruch. Nic się nie działo, a obskurne ogrodzenie szpeciło otoczenie. Jednak liczy się to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku i już niebawem mieszkańcy będą mogli korzystać z całej infrastruktury. Na terenie centrum znajdują się tężnia, scena, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, duża altana z ławkami i grillem, a także alejki, ławki i duża zielona przestrzeń, która może być wykorzystywana w zależności od potrzeb. Myślę, że po uporządkowaniu terenu i zagospodarowaniu zielenią, każdy znajdzie coś dla siebie – wypowiada się Grzegorz Drwal.

Prace trwają. Ich zakończenie jest planowane jeszcze w tym roku. Warto przypomieć, że zagospodarowanie centrum Tarnowca wraz z budową tężni  solankowej zrealizowano także dzięki środkom zewnętrznym. 70% kosztów to wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład. Całe zadanie kosztowało blisko 2 mln złotych. {Play}