Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tych dniach udajemy się na groby naszych bliskich zmarłych. Zapalamy znicze, składamy kwiaty. Jednak przede wszystkim stajemy w zadumie, wspominając, pamiętając, przekazując naszą pamięć kolejnym pokoleniom. Stajemy w zadumie myśląc o przemijaniu…

W tych wyjątkowych dniach pamiętajmy również o tych, którzy złożyli ofiarę życia w służbie Ojczyźnie, spoczywając na cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej w naszej gminie: w Błoniu, Koszycach Małych, Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej, Porębie Radlnej. Pamiętajmy o ofiarach spoczywających na największym cmentarzu ofiar Holocaustu w Polsce - w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. O wpisanych do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski: mogile kapitana Wiktoryna Tretera, bohatera powstania listopadowego na cmentarzu parafialnym w Zbylitowskiej Górze oraz grobie ks. kpt. Walentego Mroza, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Woli Rzędzińskiej bohatera Bitwy Warszawskiej. Pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych, pochodzących z naszej gminy i o wszystkich mogiłach imiennych i bezimiennych bohaterów, pomnikach, miejscach pamięci.

Niech uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będzie również dniem naszej pamięci narodowej… {Play}