Na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbył się Zlot Niepodległościowy z udziałem mieszkańców regionu, młodzieży szkolnej, przedstawicieli wielu organizacji i środowisk, harcerzy i żołnierzy Wojska Polskiego. W imieniu samorządu gminy Tarnów kwiaty pamięci złożył wójt Grzegorz Kozioł.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. polowa odprawiona w intencji poległych Legionistów oraz Ojczyzny. Następnie złożono kwiaty oraz odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Zlot zakończyła biesiada przy ognisku. Śpiewano podczas niej piosenki żołnierskie i patriotyczne. Organizatorami wydarzenia byli Powiat Tarnowski, Gmina Pleśna oraz Gmina Tuchów.

Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku - Cmentarz Legionistów Polskich upamiętnia bój pod Łowczówkiem, stoczony przez I Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. Pierwsza wielka walka polskich legionistów, pierwsza i jedna z najkrwawszych I wojny światowej. O wadze tej walki świadczy inskrypcja „ŁOWCZÓWEK 24.XII.1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. {Play}