Zbylitowska Góra otrzymała wyróżnienie w konkursie „Małopolska Wieś 2023” w kategorii „Najpiękniejsza Małopolska Wieś”. Uroczystość oficjalnego wręczenia dyplomów laureatom odbyła się w Racławicach. Nagrodę z rąk wicemarszałka Łukasza Smółki odebrali przedstawiciele Zbylitowskiej Góry – sołtys i radny Piotr Rybski, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, członek OSP Józef Strzesak, przedstawiciel Klubu Seniora i twórca wieńca dożynkowego Maria Wiśniewska oraz sekretarz gminy Tarnów Aneta Błyskal.

Konkurs skierowany był do sołectw wiejskich położonych w Województwie Małopolskim i organizowany w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś i Małopolska Wieś w Sieci. Zbylitowska Góra otrzymała wyróżnienie w kategorii „Najpiękniejsza Małopolska Wieś 2023”. Jury brało pod uwagę m. in. estetykę danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. – Jury miało rację! Zbylitowska Góra to miejscowość pięknie położona, z wyjątkowymi terenami zielonymi w dolinie Dunajca. Ale to, że jest piękna to zasługa mieszkańców, którzy dbają o porządek, nie tylko swoich posesji ale i terenów wspólnych – chociażby urządzając zbiórki śmieci – ocenia Paweł Kolbusz, radny gminy ze Zbylitowskiej Góry.

Komisja konkursowa oceniła także sposób prezentacji. - Dziękuję mieszkańcom Zbylitowskiej Góry, którzy zaangażowali się w promocję naszej miejscowości. Nagroda w konkursie to duże wyróżnienie dla całej naszej społeczności – mówi sołtys Piotr Rybski.

A nagroda to również pomoc finansowa Województwa Małopolskiego dla Zbylitowskiej Góry, która wyniosła 10 tysięcy złotych. – Pieniądze zostały przeznaczone na remont placu zabaw dla dzieci przy przedszkolu, który już trwa. Będzie zakończony jeszcze w tym miesiącu – dodaje sołtys.

Celem konkursu „Małopolska Wieś” było zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia jej mieszkańców z jednoczesnym promowaniem dbałości o estetykę, kształtowanie krajobrazu wiejskiego, ładu przestrzennego i architektonicznego wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. – To, jak dziś wygląda Zbylitowska Góra to mozolna, kilkunastoletnia praca – zarówno przy inwestycjach, jak i w kwestiach społecznych. Dobrze, że ta praca została doceniona – dodaje radny Dariusz Żurek. {Play}