Z uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, otwarciem hali sportowej i odsłonięciem muralu, wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i koncertami Orkiestry Dętej oraz Alicji Majewskiej – tak Gmina Tarnów świętowała 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Na uroczystości do Woli Rzędzińskiej przybyły tłumy mieszkańców nie tylko gminy Tarnów, ale i całego regionu.

Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele parafialnym w Woli Rzędzińskiej. Przewodniczył jej biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. O muzyczną oprawę liturgii zadbała Parafialna Orkiestra Dęta z Woli Rzędzińskiej pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Siedlika.

Mural Heleny Marusarzówny odsłonięty

Tego dnia został oficjalnie odsłonięty mural patronki szkoły - Heleny Marusarzówny. Uroczystość odbyła się z udziałem mieszkańców, uczniów szkoły, władz samorządowych i zaproszonych gości. Oficjalnego odsłonięcia muralu dokonali wójt Grzegorz Kozioł, Przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, Przewodniczący Komisji Oświaty Grzegorz Drwal, radny Andrzej Prendota, radny i sołtys Mieczysław Nytko, dyrektor szkoły Joanna Rogowska-Kuta oraz przewodnicząca samorządu szkolnego Maja Dziura. Mural pobłogosławił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Stanisław Murańda. - Helena Marusarz jest wyjątkową postacią w historii Polski. Może być przykładem dla młodych ludzi i mamy nadzieję, że właśnie ten mural wymownie powie zarówno uczniom jak i każdemu przechodniowi: „zatrzymaj się, popatrz, zastanów” – mówił wójt Grzegorz Kozioł.

Wykonawcą są znani artyści „Grupa Paprocki”, wykonawcy wielu murali, a został on namalowany na ścianie szkoły podstawowej dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 65 tysięcy złotych oraz ze środków własnych gminy. Mural przedstawia Helenę Marusarz jako kuriera wojennego. Helena Marusarzówna była zawsze określana jako "najpiękniejszy kwiat Podhala", w tle widać więc pejzaż Tatr. Po prawej stronie ściany studium wielu portretów Marusarzówny. Pokazana jest jako mała dziewczynka z połamanymi nartami. Dalej po prawej stronie portret przedstawia Helenę jako uczennicę z książką. Następnie jest przedstawiona jako dorosła narciarka. Poniżej znajduje się piękny portret z profilu. To niejako duch Heleny Marusarzówny.

Nowa hala sportowa otwarta

Obchody Święta Niepodległości poprzedziło uroczyste otwarcie nowej hali sportowej w Woli Rzędzińskiej. To jedna z największych inwestycji w gminie Tarnów w ciągu ostatnich lat. Objęła rozbudowę szkoły o segment dydaktyczny oraz nową halę sportową. Oficjalnego otwarcia inwestycji dokonali: członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, radni powiatowi Krystyna Dudoń, Alina Barbachen, wójta Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Tarnów Grzegorz Drwal, radni Andrzej Prendota i Mieczysław Nytko, właścicel firmy IMBUD Jarosław Gajdosz – wykonawca inwestycji oraz dzieci ze szkoły podstawowej: Helena Maślanka i Adam Kiełtyka. Halę pobłogosławił proboszcz Stanisław Morańda.

Hala sportowa – to nowoczesny obiekt z pełnowymiarowymi boiskami i antresolą z trybunami. Segment dydaktyczny to dwa piętra i poddasze. Znajduje się w nim 7 sal lekcyjnych, szatnie, świetlica dla dzieci, zaplecze sanitarne i magazynowe. - Hala sportowa to nasze marzenie, które zostało spełnione, za co serdecznie wszystkim, którzy do jej powstania się przyczynili, dziękuję. Tu, na tej przepięknej hali uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności i stale się rozwijać – mówiła dyrektor szkoły podstawowej Joanna Rogowska-Kuta.

Inwestycja o łącznej wartości prawie 11 mln zł została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 4 miliony złotych oraz ze środków Ministra Sportu i Turystyki w wysokości blisko 1 milion zł a także z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Pozostała kwota to środki własne gminy.

Radosne Świętowanie Niepodległości

Na rozpoczęcie właściwych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości z ust uczestników popłynął w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP i szkół Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie prowadzący wydarzenie poseł Anna Pieczarka oraz Maciej Aleksander z Centrum Kultury GT powitali uczestników wydarzenia. Na uroczystość przybyli m.in. wicemarszałek Józef Gawron, członek zarządu powiatu Tomasz Stelmach, radni powiatowi Krystyna Dudoń, Alina Barbachen i Józef Gądek, dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki, dyrektor PCPR Anna Górska, przedstawiciele służb mundurowych, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół gminy Tarnów. Okolicznościowe przemówienie skierował do przybyłych wójt Grzegorz Kozioł - 11 listopada to dzień symboliczny, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości. Ale nowoczesny patriotyzm dziś, to pamięć o tych wszystkich, dzięki którym tu dziś jesteśmy. W gminie Tarnów obchody patriotyczne trwają przez cały rok. To wizyty z flagą w przedszkolach, to biało-czerwony rajd rowerowy 3 maja, to defilada historyczna w rocznicę Bitwy Warszawskiej i właśnie takie rodzinne świętowanie jak mamy dziś, kiedy możemy się wspólnie spotkać – mówił.

Okolicznościowe listy skierowali do uczestników parlamentarzyści: Urszula Augustyn, Piotr Górnikiewicz i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes krakowskiego WFOŚiGW Kazimierz Koprowski oraz burmistrz Csikszentsimon Istvan Kozma.

Po części oficjalnej przyszedł czas na prawdziwie rodzinne świętowanie. Z flagą i śpiewnikiem w ręku, przy akompaniamencie chóru szkolnego „Wolańskie Słowiki” pod batutą Joanny Wróbel w hali rozbrzmiały we wspólnym śpiewie najpiękniejsze pieśni patriotyczne, żołnierskie i wojskowe. Gmina Tarnów zaprosiła wszystkich uczestników na poczęstunek bigosem i gulaszem. KGW z Woli Rzędzińskiej I przygotowało tradycyjnego siuśpaja a z Jodłówki-Wałek szpital polowy z poradami medycznymi i smacznym poczęstunkiem. Stoiska zaprosiły do zakupu regionalnych przysmaków: chleba księdza Jana i wędlin z Błonia, a także ciast domowych. Najmłodsi mogli skorzystać z sali animacji w której wielkim zainteresowaniem cieszyła się LegoRobotyka oraz malowanie twarzy.

Następnie z wyjątkowym koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Kopalni Soli z Wieliczki. Jest to najstarsza orkiestra dęta w Europie – powstała bowiem w 1830 roku. Zaprezentowała nie tylko repertuar patriotyczny ale też hity muzyki polskiej i światowej, w tym filmowej.

Gwiazdą wieczoru był recital Alicji Majewskiej, zagrany wspólnie z kompozytorem Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Ze sceny popłynęły takie przeboje jak: „Być kobietą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Jeszcze się tam żagiel bieli”.

Na zakończenie wydarzenia wylosowano nagrody ufundowane przez sponsorów w loterii fantowej, za także zaproszono wszystkich na smaczny okolicznościowy tort od Cukierni-Piekarni Strusinianka.

Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Głównym partnerem wydarzenia była Grupa Azoty S.A. {Play}