Gmina Tarnów okazała się najlepsza w Małopolsce, zwyciężając w plebiscycie Eko HERO Małopolski 2023, za całokształt działań ekologicznych prowadzonych przez samorząd. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w Krakowie, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Celem plebiscytu Eko-Hero Małopolski, zorganizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Gazetę Krakowską jest wyróżnienie gmin, firm i proekologicznych inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Gmina Tarnów zwyciężyła w kategorii Gmina EkoHERO 15000-30000 mieszkańców. – Od lat w gminie Tarnów podejmujemy szereg inicjatyw proekologicznych, od nasadzeń zieleni i roślin miododajnych, przez fotowoltaikę po akcje społeczne. Cieszę się, że nasze działania zostały docenione na skalę całej małopolski – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Nagrody wybranym przez Kapitułę zwycięzcom wręczył podczas gali wicemarszałek Józef Gawron. - Poprzez to wydarzenie chcemy pokazać, że rozwiązania ekologiczne stosowane na co dzień w gminach i firmach naprawdę się opłacają. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o środowisko i mogą pochwalić się działaniami i inwestycjami wpływającymi na poprawę jakości życia nas wszystkich - mówił wicemarszałek Józef Gawron. Wyróżnienie w imieniu gminy Tarnów odebrali Sekretarz Gminy Aneta Błyskal oraz Józef Kuboń z Referatu Inwestycji i rozwoju.

Warto dodać, że w ramach działań ekologicznych na terenie gminy Tarnów, na większości budynków użyteczności publicznej zainstalowane są panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Rokrocznie w gminie Tarnów prowadzone są nasadzenia roślin miododajnych, drzew, kwiatów i krzewów przy drogach gminnych, na placach i skwerach. Rośliny nie tylko poprawiają estetykę, lecz również działają ekologicznie. W ostatnim czasie na terenie gminy powstały trzy tężnie solne oraz domki do agiterapii. Ekologia w gminie Tarnów to również akcje społeczne, jak zorganizowana w marcu w Zbylitowskiej Górze akcja edukacyjna „Posprzątaj z nami Małopolskę”. To wszystko sprawia, że gmina Tarnów jest prawdziwie EKO. {Play}