Gmina Tarnów ogłasza wstępny nabór osób zainteresowanych przystąpieniem do Programu „Ciepłe Mieszkanie”. O dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej mogą starać się mieszkańcy lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.  Program „Ciepłe Mieszkanie” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może skorzystać?
„Ciepłe Mieszkanie” to program, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Tytuł prawny może wynikać z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego, jak też z najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy (tylko w przypadku, jeśli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy). Program skierowany jest również do wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali mieszkalnych, jeżeli budynek wielorodzinny zlokalizowany jest na terenie gminy.

Na co dofinansowanie?
Osoby fizyczne, mieszkańcy budynków wielorodzinnych, mogą uzyskać dofinansowanie na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów, pieców kaflowych itp.) oraz zakup i montaż źródła ciepła. Jeśli powyższe zostanie wykonane, dopuszcza się także sfinansowanie: zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.
W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie: demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła, zakup i montaż: nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

Jak przystąpić do programu?
Osoby zainteresowanie skorzystaniem z programu mogą złożyć wstępną deklarację uczestnictwa w Urzędzie Gminy Tarnów, pok. nr 5 w terminie najpóźniej do dnia 29 grudnia 2023 r.
Szczegółowe informacje, dotyczące zasad i regulaminu Programu „Czyste Mieszkanie”, można uzyskać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod adresem: https://www.wfos.krakow.pl/cieple-mieszkanie-nabor-ii-2023/ oraz u gminnego Ekodoradcy pod numerem tel. 146880124. {Play}