Już w najbliższą sobotę, 19 stycznia, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie o godz. 17.00 odbędzie się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu „Skrzypek”, którego scenarzystą i reżyserem jest 25-letni mieszkaniec Woli Rzędzińskiej, Łukasz Olszówka. Pokaz z udziałem twórców i zaproszonych gości poprzedzi recital skrzypcowy Julii Kopackiej. Ostatnie bilety są jeszcze do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej CSM.

„Skrzypek” to historia człowieka, który w latach swojej młodości był niedostrzeganym, biednym grajkiem, ale dzięki swojej determinacji stał się znanym i cenionym wirtuozem gry na skrzypcach. – Głównym przekazem filmu jest morał, że warto w życiu być dobrym człowiekiem i dążyć do realizacji swoich marzeń. Każdy z widzów będzie mógł utożsamić się z tytułową postacią „Skrzypka”, nawet jeżeli nigdy nie trzymał w swoich dłoniach skrzypiec – mówi Łukasz Olszówka, scenarzysta i reżyser filmu. – W 2015 r. powstawały zdjęcia, znacznie wcześniej napisany został scenariusz, który cały czas dojrzewał. Dużym przedsięwzięciem były ujęcia widowni realizowane w tarnowskim teatrze podczas recitalu Roberta Maciejowskiego – dodaje twórca filmu.

W obsadzie filmu znaleźli się profesjonaliści: Ireneusz Pastuszak – aktor Tarnowskiego Teatru i Anna Dzierża – aktorka z Krakowa, Jędrzej Hycnar, brat znanego polskiego aktora i reżysera Macieja Hycnara, dyrektora artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, oraz Ireneusz Mosio – obecni studenci szkół teatralnych na wydziałach aktorskich, a także Mateusz Żelazo, Przemysław Witek i Oliwia Jamróg. Szczególne miejsce w obsadzie przypadło tarnowskiemu historykowi i regionaliście – Antoniemu Sypkowi. Student Łódzkiej Filmówki – Michał Wojtasik – jest autorem zdjęć, natomiast Łukasz Olszówka – scenarzysta i reżyser „Skrzypka” – jest także twórcą muzyki.

W produkcję filmu bardzo mocno zaangażował się również Mariusz Widawski, współpracownik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli Rzędzińskiej.

Łukasz jest studentem kompozycji muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej oraz dla multimediów, jest także absolwentem kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 r. z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie puzonu. W 2015 r. otrzymał Stypendium Wójta Gminy Tarnów, które – jak już wtedy zadeklarował – przeznaczył na dokończenie realizacji filmu. Na swoim koncie ma już liczne projekty, m.in. stworzył muzykę do kilku etiud filmowych wyprodukowanych przez Szkołę Filmową w Łodzi: „Fantasmagoria” (2016), „Jeszcze jedno” (2017), „Nieloty” (2018). Etiuda filmowa „Młyn czasu” (2017) wyświetlana była na zagranicznych festiwalach filmowych, m.in. w Meksyku i Kanadzie.

Należy zaznaczyć, iż film „Skrzypek” jest produkcją non-profit, powstał dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu twórców, którzy wykonywali swą pracę nieodpłatnie, a niezbędne koszty pokryli m.in. dzięki wsparciu sponsorów i patronów projektu, wśród których znalazł się Urząd Gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Bardzo się cieszę, że jako Urząd możemy wspierać tak ogromne talenty, możemy pomóc im w realizacji planów, a nawet marzeń. Łukasz to młody, ale niezwykle utalentowany mieszkaniec naszej gminy, muzyk i filmowiec. Jestem przekonany, że film, którego jest twórcą, to profesjonalna, ambitna produkcja z morałem – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.