Rodziny ogrzewające domy i mieszkania gazem mogą otrzymać zwrot VAT od ceny tego paliwa dostarczonego w pierwszym półroczu 2024 r. Wnioski można składać do 30 września 2024 roku. Refundacja podatku VAT przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

O przyznanie refundacji podatku VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliwa gazowego za ogrzewanie w okresie od 01.01.2024 r. do 30.06.2024 r. Wsparcie  przewidziane jest dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe uprawniające do otrzymania refundacji podatku VAT (według dochodów za 2022 rok): do 2 100 zł netto w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, do 1 500 zł netto w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzać wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpis powinien być dokonany do 21.12.2022 r. lub po tym dniu w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB. Osobom, które spełniają powyższe kryteria, przysługuje refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT wynikającej z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od  1.01.2024r. do 30.062024r.

Wniosek o refundację podatku VAT należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Tarnowie ul. Krakowska 19 w godzinach:  poniedziałek 8.30-16.30, wtorek - piątek 7.30- 15.30 w  drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP , aplikacji mObywatel lub wysłać pocztą. Wniosek należy złożyć w terminie 30 dni od dnia  opłacenia faktury za  gaz dołączając: fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do  odbiorcy przez  przedsiębiorstwo energetyczne, dowód uiszczenia zapłaty za  fakturę. Wnioskodawcą może być osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową tj. jest odbiorcą wskazanym w fakturze VAT , dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

Wnioski są dostępne na stronie gminy w zakładce: - Druki do pobrania/Pomoc społeczna, a na stronie GOPS-u w zakładce Formularze. {Play}