Dodatek osłonowy, nazywany również dodatkiem inflacyjnym, ma na celu częściową rekompensatę kosztów energii, gazu i żywności, poniesionych przez mniej zamożne gospodarstwa domowe. O świadczenie mogą wnioskować osoby, osiągające określone dochody. Zgodnie z przepisami przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wnioski można składać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do 30 kwietnia.

Wsparcie w postaci wypłaty dodatku osłonowego przewidziane jest dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe to 2100 zł netto w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł netto w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego. Pod pojęciem „gospodarstwa domowego jednoosobowego” należy rozumie gospodarstwo prowadzone przez osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą. Z kolei „gospodarstwo wieloosobowe”  to gospodarstwo domowe prowadzone przez osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące. Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W sytuacji, gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek osłonowy przyznany zostanie temu z wnioskodawców, który jako pierwszy złożył wniosek.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego w 2024 roku:

- jednoosobowe gospodarstwo domowe - 228,80/286 zł*
- gospodarstwo 2-3 osobowe - 343,20/429 zł*
- gospodarstwo 4-5 osobowe - 486,20/607,75 zł*
- gospodarstwo 6 i więcej osobowe - 657,80 zł/ 822,25 zł*

*Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę, zgodnie z którą dodatek osłonowy przysługuje nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota należnego do wypłaty dodatku ulega wówczas pomniejszeniu o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota dodatku osłonowego wynosi 20 zł.
Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2024 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Tarnowie ul. Krakowska 19 w godzinach:  poniedziałek 8.30-16.30, wtorek - piątek 7.30- 15.30.

Wnioski można również złożyć za  pośrednictwem platformy ePUAP. Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie przekazana na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po 30 kwietnia 2024r. pozostaną bez rozpatrzenia. Wypłata dodatku osłonowego nastąpi jednorazowo w terminie do 30 czerwca 2024 r.

Wnioski są dostępne na stronie gminy w zakładce: Druki do pobrania/Pomoc społeczna, a stronie GOPS-u w zakładce Formularze.