Problem dzikich wysypisk w naszej gminie wciąż się pojawia. Straż Gminna odnotowała w 2024 roku już dwa zgłoszenia dotyczące nielegalnego wyrzucania śmieci.  Takie nielegalne składowiska śmieci nie tylko psują estetykę krajobrazu, ale są przede wszystkim szkodą dla naszego środowiska i zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Za nielegalne pozbywanie się śmieci grozi mandat.

Dzięki działaniom edukacyjnym i prewencyjnym podejmowanym przez Straż Gminną, na przestrzeni kilku ostatnich lat udało się zniwelować ilość dzikich wysypisk na terenie gminy Tarnów. Są niestety miejsca, w których w dalszym ciągu dochodzi do bezprawnego pozostawiania odpadów. W 2023 roku było to 69 interwencji dotyczących dzikich wysypisk, ostatnie w ubiegłym roku, w przededniu sylwestra, dotyczyło pozostawienia śmieci w okolicy torów w Woli Rzędzińskiej. Jedno z dwóch odkrytych już w tym roku dzikich wysypisk znajdowało się w miejscowości Radlna, gdzie  nieznany sprawca na niezabudowanym terenie pozostawił odpady komunalne. Kolejne miejsce odkryto w Błoniu, wzdłuż rzeki Dunajec, gdzie pozostawiono odpady budowlane. W obydwu przypadkach trwają czynności wyjaśniające, zmierzające do ustalenia sprawców zaśmiecenia.

Zaśmiecanie i pozbywanie się odpadów niezgodnie z przepisami uregulowane są w trzech artykułach Kodeksu Wykroczeń oraz w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Straż Gminna  przypomina, że zgodnie z Ustawą o odpadach, odpowiedzialność może  ponieść również wytwórca jak i posiadacz odpadów, który przekazał je osobie lub podmiotowi nie mającemu odpowiednich zezwoleń na zbieranie odpadów czy koncesji na ich składowanie. Za nielegalne wyrzucanie śmieci grozi mandat. Warto przypomnieć, że w większości przypadków sprawców udaje się wykryć – dzięki świadkom lub przeszukaniu odpadów.

Dzikie wysypiska to nie tylko problem estetyczny i niszczenie krajobrazu. Śmieci stanowią realne zagrożenie epidemiologiczne, jest to bowiem idealne środowisko dla rozwoju wielu chorobotwórczych bakterii oraz grzybów. W pobliżu takich wysypisk można odnotować także podwyższone stężenie metali ciężkich, takich jak rtęć, kadm, miedź, chrom czy ołów, gdyż ich siedliskiem są chociażby opakowania po farbach, lakierach, lekach, czy środkach ochrony roślin. Dzikie wysypiska stanowią również częstą przyczynę pożarów.

Przypominamy, że mieszkańcy naszej gminy mogą stale nieodpłatnie przekazywać wszystkie zebrane odpady komunalne do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK): Tarnów, ul. Komunalna 31, Tarnów, ul. Kąpielowa 4B. Osoby zainteresowane oddawaniem większej ilości odpadów biodegradowalnych  bezpośrednio z posesji, mogą z kolei złożyć wniosek o dostarczenie kolejnych brązowych pojemników za indywidualną odpłatnością. {Play}