Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej obchodziła wyjątkową uroczystość - Dzień Patrona Szkoły. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w nowej hali sportowej.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Joanna Rogowska-Kuta witając przybyłych, w tym uczniów oraz rodziców, wójta Grzegorza Kozioła, przewodniczącą rady Wiesławę Miterę, radnego gminy Mieczysława Nytko, dyrektora Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Daniela Beściaka.

Bardzo dziękuję Wam wszystkim, całej społeczności szkolnej, że w tak piękny sposób pamiętacie o swojej patronce. O osobie niezwykłej, wyjątkowej postaci w historii naszego kraju, której postać może być wzorem do naśladowania – mówił wójt Grzegorz Kozioł w trakcie części oficjalnej wydarzenia.

Uczniowie szkoły przygotowali dla przybyłych niezwykły, bardzo profesjonalny występ „Waleczna z gór – opowieść o Helenie Marusarzównie”. Przedstawienie, prowadzone w gwarze góralskiej, pokazało widowni życie Heleny Marusarz - od dzieciństwa, początków przygody, a później kariery z nartami, wstąpienie do konspiracji w Związku Walki Zbrojnej, aż do zatrzymania i rozstrzelania przez Niemców.