To ostatni etap renowacji tego historycznego miejsca. Samorząd pozyskał 90 tys. zł. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację tzw. schodów terenowych. Lada chwila rozpocznie się postępowanie przetargowe na to zadanie. -Ogromnie cieszy fakt, że po pracach remontowych na cmentarzu powstanie wygodne, bezpieczne dojście w postaci schodów. Cieszy też to, że dopełnieniem całości będzie w przyszłości także budowa chodnika przy drodze powiatowej w stronę Rzuchowej – mówi sołtys Koszyc Małych i radny, Zbigniew Gniewek.

Dofinansowanie dla zadania „Uporządkowanie dojścia do cmentarza wojennego nr 196 w Koszycach Małych – schody terenowe” pochodzi z „Programu Groby i Cmentarze Wojenne w kraju” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto dodać, że wcześniej, kwotą 100 tys. zł., inwestycję wsparł także rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” w ramach szóstej edycji dedykowanej terenom, na których w przeszłości funkcjonowały Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej. Całkowity koszt zadania wynosi przeszło 300 tys. zł.

Co niezwykle ważne, dotychczas cmentarz wojenny w Koszycach Małych, mimo że architektonicznie wyjątkowy, o nietuzinkowym również położeniu na wzgórzu, był jednak niemal zupełnie niewidoczny, a dostęp do niego był mocno utrudniony.

Po wykonaniu dojścia do nekropolii z prawdziwego zdarzenia, będzie można go w pełni podziwiać i kontemplować niezwykłość miejsca i jego historii. -To ostatni etap gruntownej renowacji tego historycznego miejsca – element dopełniający konserwację cmentarza wojennego w Koszycach Małych – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

W czterech grobach zbiorowych i 77 pojedynczych pochowano tu 34 żołnierzy austro-węgierskich i 52 żołnierzy rosyjskich. W czasie drugiej wojny światowej w pobliskich lasach Niemcy rozstrzelali kilkanaście osób o nieustalonej tożsamości, przywiezionych z kierunku Tarnowa. W latach pięćdziesiątych XX w. ciała ofiar ekshumowano i przeniesiono właśnie w to miejsce.

Uporządkowanie dojścia do zabytkowego cmentarza będzie gotowe w przyszłym roku. Trzeba przypomnieć, że wykonana przez samorząd modernizacja nekropolii została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w ramach konkursu „Zabytek zadbany 2023”. Obiekt nagrodzono w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu. {Play}

Cmentarz w Koszycach Małych po remoncie