To było niezwykle udane wydarzenie - uroczyste otwarcie odnowionego dworu w Koszycach Małych połączono z Jarmarkiem Wielkanocnym. Było m.in. rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną dla dzieci szkolnych oraz warsztaty zdobienia pisanek i wyplatania koszyków. Nie brakowało degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i regionalnych stoisk wystawienniczych. Mieszkańcy Koszyc Małych chwalą inicjatywę i proszą, aby stała się ona tradycją.

 

 

Podczas Jarmarku Wielkanocnego na terenie Centrum Historii i Sztuki w Koszycach Małych panowała prawdziwie świąteczna atmosfera, a w powietrzu unosił się zapach wielkanocnych wypieków, żurku i chleba. Przepiękne wyroby rękodzielnicze cieszyły oczy i zdobyły wielu nabywców. Darmowy bigos serwowało dla wszystkich gminne Centrum Kultury i Bibliotek. -Tu jest naprawdę wspaniale, jakby już były święta. Jest gwarno i radośnie, wielkanocnych zapachów i barw dookoła - bez liku. Wszyscy się uśmiechają, rozmawiają i o to przecież chodzi – mówi Pani Elżbieta, która Jarmark Wielkanocny odwiedziła wraz z całą rodziną.

 

 

Wyroby kulinarne i rękodzielnicze prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Radlnej, Koszyc Małych, Koszyc Wielkich, Woli Rzędzińskiej, Zgłobic, Zbylitowskiej Góry, Białej i z Jodłówki – Wałek. Nie brakowało degustacji smakowitości kuchni regionalnej – zarówno wyrobów cukierniczych, jak tych scricte kojarzonych z Wielkanocą. Na stołach dominowały więc tradycyjne żurki, chleby domowej roboty, smalczyki czy wyroby wędliniarskie oraz różnego rodzaju baby, mazurki i inne słodkości. Do ich degustowania nikogo nie trzeba było namawiać.

 

 

Rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejsze baby i mazurki wielkanocne. Jury w składzie: wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, wójt Grzegorz Kozioł oraz sołtys i radny Zbigniew Gniewek przyznali pierwsze miejsce ex aequo ich wytwócom – uczestniczącym w konkursie Kołom Gospodyn Wiejskich w Koszycach Małych, Koszycach Wielkich i Radlnej.

 

 

To jednak jeszcze nie koniec. Emocji nie brakowało także podczas rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Pierwsze miejsce przypadło klasie Va w Zespole Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich, drugie - klasie VII w Zespole Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich, które w nagrodę udadzą się na wycieczkę do Zamku w Dębnie – Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Trzecią lokatę uzyskała klasa VI w Niepublicznym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Koszycach Małych. Laureaci miejsc II I III otrzymali zestawy pamiątek – gadżetów Gminy Tarnów. Emocji i radości dostarczyła także loteria fantowa, w której można było wygrać atrakcyjne nagrody.

 

 

Na zakończenie z koncertem - Wiosna, ach to Ty wystąpiła utalentowana śpiewaczka i animatorka kultury Karolina Szymańska.

 

 

Jarmark Wielkanocny zorganizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu Mecenat Małopolski.