Wraz z pierwszymi wiosennymi podmuchami powietrza, zapełniają się trasy rowerowe w gminie Tarnów. Ze względu na swój malowniczy charakter i walory krajobrazowe cieszą się one ogromnym powodzeniem. Korzystają z nich zarówno wytrawni kolarze, jak i całe rodziny. Dlatego będą kolejne – samorząd aplikuje o środki zewnętrzne na budowę tras dla cyklistów w ramach programu Regionalne ścieżki rowerowe VeloMałopolska. -Widzimy jak mocno uczęszczane są trasy rowerowe w gminie Tarnów. Turystyka tego rodzaju jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcy chcą aktywnie spędzać czas, obcując z przyrodą, a my wychodzimy im naprzeciw – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Przez Gminę Tarnów na wale rzeki Dunajec przebiega już trasa rowerowa VeloDunajec prowadząca na południe i na północ województwa małopolskiego. I będą następne.

 

Po gminie Tarnów – terenie ulubionym przez rowerzystów i kolarzy przebiega wiele kilometrów tras dla amatorów jednośladów. Do szczególnie uczęszczanych zaliczyć można usytuowany po południowej stronie kolejny odcinek trasy rowerowej EuroVelo11. Ta jedenastokilometrowa droga łączy Łukanowice z Wróblowicami. Na naszym terenie przebiega przez Błonie niezwykle malowniczym brzegiem Dunajca w gminach Zakliczyn, Pleśna i Tarnów. To prawdziwy klejnot dla rowerzystów: pofałdowane wzgórza wzdłuż rwącej i malowniczej rzeki, zielone łąki wraz z pamiątkami przeszłości – zabytkowymi kapliczkami, pomnikami czy cmentarzami wojennymi.

 

Kolejna, mocno uczęszczana przez rowerzystów trasa prowadzi od Woli Rzędzińskiej do Jodłówki – Wałek wzdłuż, graniczących z gminą Tarnów, miejscowości: Skrzyszów, Ładna i Pogórska Wola. Charakterystyczne są dla niej dorodne lasy, pola i łąki oraz okazy przyrody. W lesie niedaleko leśniczówki należącej do Nadleśnictwa Gromnik, w środku starego lasu, nieco na uboczu, samotnie spoczywa ogromny głaz narzutowy, jedyny taki w całej okolicy. Dzięki swemu ogromowi i nietypowemu położeniu, został on przez mieszkańców nazwany Diabelskim Kamieniem.

 

Następną wędrówkę na dwóch kółkach proponujemy rozpocząć przy zabytkowym, drewnianym kościółku św. Marcina Biskupa z XV wieku w Zawadzie. Znajduje się on na stromym wzgórzu, w mocno pofałdowanym terenie prowadzącym do Łękawki, Nowodworza, Poręby Radlnej i Radlnej. Przy dobrej pogodzie na wypiętrzonych terenach można zobaczyć szczyty najwyższych polskich gór, czyli Tatry. Trasa ta obfituje w przepiękne wzniesienia pokryte lasami, łąkami, przydrożnymi krzyżami i kapliczkami. Zgodnie z wielowiekową tradycją, zawsze w maju, odprawiane są przy nich nabożeństwa ku czci Matki Bożej – tzw. „majówki”. Co ciekawe, znajduje się ona na tzw. szlaku św. Jakuba nazywanym często także po hiszpańsku Camino de Santiago. To droga pielgrzymkowa do katedry w Santiago de Compostela w północno – zachodniej Hiszpanii.

 

Specjaliści nie mają wątpliwości, że jazda na rowerze wpływa pozytywnie na nasz organizm. Nie tylko odpręża i relaksuje, ale i usprawnia. -Uspokaja i pozwala odpocząć głowie, a wysiłek fizyczny daje satysfakcję w pokonywaniu kolejnych stopni trudności. To jednak jeszcze nie koniec - usprawnia cały organizm, ma pozytywny wpływ na krążenie, układ kostny i odpornościowy, spełnia więc także funkcje rehabilitacyjne  - wylicza członek teamu kolarskiego, laureat Mistrzostw Polski sprzed dwóch lat w kolarstwie górskim, Tomasz Niedźwiecki ze Zbylitowskiej Góry. Wtórują mi Stypendyści Wójta Gminy Tarnów, którzy na dwóch kółkach zdobywają medale. -Rower jest niezwykle rozwijający. Uspokaja, wycisza, a jednocześnie, choć jest to sport mocno wysiłkowy, dodaje energii. W gminie Tarnów trenuje się bardzo dobrze, bo trasy są zróżnicowane. Można sobie dawkować wysiłek - mówi Dawid Głowacz ze Zbylitowskiej Góry. -I jak się już złapie bakcyla to przestać nie można. To moja wielka pasja - podkreśla Jan Kawula z Koszyc Wielkich. 

 

Nie ulega wątpliwości, że jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularna w naszej gminie. Dzięki zróżnicowanym krajobrazom, bogatej historii i dobrze utrzymanej infrastrukturze rowerowej, oferuje ona rowerzystom wiele możliwości oddawania się swojej pasji. Zapraszamy całe rodziny do korzystania z tras rowerowych w gminie Tarnów!