2 i 3 maja to wyjątkowe dla Polaków święta – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe 3 Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Oddajmy cześć biało-czerwonej, wywieszając ją w oknie lub na balkonie swojego domu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku po to, by uczcić symbolikę polskiej flagi i propagować wiedzę o naszej tożsamości oraz o symbolach narodowych. Wybór tej daty nie był przypadkowy - tego dnia 1945 roku żołnierze 1.Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Ten gest jest symbolem zdobycia hitlerowskich Niemiec i zakończenia II wojny światowej.

Biało – czerwona wraz z polskim hymnem i godłem są symbolami naszej tożsamości. Warto wiedzieć, że polskie barwy narodowe zostały po raz pierwszy uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku, a wywodzą się one z kolorów herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Dodajmy, że w ramach akcji „Biało – czerwona gmina Tarnów” place i ulice również będą się mienić w tych kolorach. Flagi powiewać będą na masztach, przy ulicach, w wielu miejscach użyteczności publicznej. {Play}