To były piękne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja – w świątecznie udekorowanej Woli Rzędzińskiej, jak co roku, odbyła się uroczystość patriotyczna wraz z Biało – Czerwonym Rajdem Rowerowym. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a następnie uczestnicy w przemarszu, wraz z licznie przybyłymi pocztami sztandarowymi jednostek OSP, udali się pod Pomnik Pamięci w Walce o Wolność oraz Żołnierzy Armii Krajowej. Muzycznie uroczystość uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Woli Rzędzińskiej pod batutą prof. Włodzimierza Siedlika.

-Jedna z najnowocześniejszych konstytucji została stworzona przez naszych przodków, naszych rodaków. Dziś, gdy niektórzy są zdania, że wiedza o przeszłości Polski nie jest na tyle istotna, by ją przekazywać w pełni, a w materiałach dydaktycznych chcą ją mocno okrajać, apeluję i proszę – świętujmy rocznice narodowe z przekonaniem o ich ważności, w sposób nowoczesny, lecz z poszanowaniem historii - mówił w swoim wystąpieniu wójt, Grzegorz Kozioł.

W uroczystości udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Tomasz Stelmach z zarządu powiatu tarnowskiego oraz radna powiatowa Ewa Kubisztal. Byli radni gminni na czele z przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele służb mundurowych, naczelnicy i prezesi gminnych jednostek OSP wraz z prezes gminną Katarzyną Biel, harcerze V Drużyny Harcerskiej im. Janusza Korczaka w Żabnie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Uroczystość uświetniły występy wychowanków pracowni wokalnej Małgorzaty Boruch z Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Biało-Czerwony Rajd Rowerowy przejechał ulicami gminy Tarnów

Pół tysiąca uczestników stanęło na starcie trzeciomajowego, biało-czerwonego rajdu rowerowego w Woli Rzędzińskiej, który przejechał ulicami tej miejscowości gminy Tarnów i sąsiedniej Jodłówki – Wałek. Byli przedstawiciele wszystkich pokoleń, począwszy od dzieci, na seniorach skończywszy – całe rodziny, amatorzy oraz osoby trenujące kolarstwo. To mieszkańcy całej gminy Tarnów, ale i sąsiedniego Tarnowa, a nawet pobliskich miast i miasteczek.

Punktualnie o godzinie 14.00 rajd otworzył uroczyście wójt Grzegorz Kozioł.
O bezpieczeństwo rowerzystów dbali policjanci, strażacy-ochotnicy oraz Straż Gminna. Na wszystkich uczestników trzeciomajowych uroczystości w Woli Rzędzińskiej czekał domowy bigos przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotek. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Wszyscy startujący wzięli udział w losowaniu cennych nagród, m.in. rowerów i hulajnóg.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska na Sportowo”.