Zakończyły się zebrania wiejskie – spotkania organizowane w poszczególnych sołectwach gminy Tarnów cieszyły się sporym zainteresowaniem. -Widać wyraźnie, że mieszkańcy coraz bardziej interesują się sprawami swoich miejscowości i to cieszy szczególnie. W spotkaniach uczestniczą zarówno osoby starsze, jak i młodsze – chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Zebrania wiejskie to doskonała okazja, aby porozmawiać o codziennych sprawach, inicjatywach i planach.

W zebraniach wiejskich uczestniczą m.in. wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem oraz sołtysi z poszczególnych sołectw, przedstawiciele kierownictwa Urzędu Gminy Tarnów, jak również radni gminni.

Rozmowy dotyczą przede wszystkim zadań inwestycyjnych zaplanowanych w tegorocznym budżecie gminy Tarnów oraz podziału środków sołeckich na 2025 rok - mieszkańcy przedstawiają swoje oczekiwania, wskazują pilne potrzeby dotyczące różnego rodzaju napraw, asfaltowania, oświetlenia dróg, budowy i remontów chodników oraz tras dla rowerów, czy placów zabaw dla dzieci. Częstym postulatem jest również budowa przejść dla pieszych, potrzeba regulacji stanów prawnych dróg, konserwacji przydrożnych rowów, przepustów i urządzeń wodnych. Istotnym tematem jest ponadto komunikacja zbiorowa.

Dla przykładu, w Białej rozmawiano na temat potrzeby budowy chodnika przy drodze w kierunku Bobrownik Wielkich. Mieszkańcy skarżyli się, że niebezpieczne jest wysiadanie na przystanku autobusowym na tzw. „górkach” i wspólnie z wójtem  zdecydowali o wstawieniu i zabudowie rury przepustowej oraz wykonaniu wspornika w tym miejscu.

W Błoniu dyskutowano o wykonaniu projektu oraz przebudowie drogi gminnej wraz z zabezpieczeniem osuwiska oraz montażem barier zabezpieczających na drodze tzw. szpakówka. Dyskutowano również o sprawach planistycznych.

W Jodłówce – Wałkach omawiano sprawy dotyczące planowanej budowy obwodnicy Tarnowa, remontu placu zabaw przy remizie OSP oraz projektu boiska sportowego przy Szkole Podstawowej. Mieszkańcy dyskutowali także o planowanych inwestycjach oraz możliwych terminach ich realizacji.

Zebranie Wiejskie w Koszycach Małych dotyczyło m.in. rozpoczętej przebudowy ul. Źródlanej, budowy żłobka i zwiększenia miejsc dla dzieci w przedszkolu. Ponadto przedstawiciele MDP przedstawili problemy lokalowe z jakimi się borykają i poprosili wójta o poparcie inicjatywy budowy nowej remizy strażackiej. W tym temacie zebranie wiejskie podjęło przez aklamację uchwałę intencyjną.

W Koszycach Wielkich jednym z ważnym punktów było zagospodarowanie centrum miejscowości i kwestie związane z poszerzeniem produkcji w funkcjonującej tam firmie. Dyskusja dotyczyła również ewentualnego przywrócenia lewoskrętu w Zgłobicach.

Na zebraniu wiejskim w Łękawce głównym tematem były sprawy związane z budową sieci kanalizacyjnej oraz z planowaną budową chodników przy drodze gminnej przez wieś w kierunku drogi wojewódzkiej nr 977 oraz przy drodze powiatowej w kierunku nowej remizy OSP.

W Nowodworzu mieszkańcy poruszali kwestie dotyczące zmiany stałej organizacji ruchu dla drogi powiatowej nr 1401K w Radlnej, polegającej na utworzeniu ciągu dla pieszych zamiast drogi dla ruchu rowerów i odpowiednie oznakowanie tej trasy. Pojawił się pomysł wybudowania ronda na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką.

W Porębie Radlnej rozmawiano o zakończeniu budowy sali gimnastycznej, wydatkowaniu pieniędzy na drogę nr 4 przy cmentarzu, potrzebie montowania tablic z numerami domów w związku z problemami w zakresie dojazdu do posesji przez służby ratunkowe.

W Radlnej jednym z głównych tematów było wykonanie przy drogach gminnych progów zwalniających, luster i dodatkowego oznakowania, budowa zatoki autobusowej na tzw. „Górach”. Dyskutowano także na temat potrzeby remontu zabytkowego dworu.

W Tarnowcu z kolei rozmowa dotyczyła remontu ulicy Tuchowskiej, jak również związanych z nim trudności oraz zasad funkcjonowania Aglomeracji Tarnowskiej i wynikających z niej korzyści dla mieszkańców.

Podczas zebrania wiejskiego w Woli Rzędzińskiej I omawiano potrzebę wykonania oświetlenia przy drodze gminnej prowadzącej do zakładu firmy Leier Polska S.A., dyskutowano o umieszczeniu luster poprawiających widoczność podczas włączania się kierowców do ruchu drogowego przy niektórych drogach.

W Woli Rzędzińskiej II zmieniono uchwałę w sprawie przeznaczenia środków sołeckich - fundusze zostaną przeznaczone na potrzebę budowy nakładki asfaltowej do cmentarza. Rozmawiano o projekcie oświetlenia do przysiółka Jodłówka – Górówka. Zgłoszone zostały kandydatury na urząd sołtysa wraz z kandydaturami członków Sołeckiej Komisji Wyborczej.

W Zawadzie dyskutowano o bezpieczeństwie pieszych w rejonie skrzyżowania przy Szkole Podstawowej, pojawił się również pomysł budowy boiska sportowego typu Orlik w przyszłości.  

W Zbylitowskiej Górze głównym tematem zebrania były: opracowanie koncepcji zagospodarowania rejonu ujęcia wody na cele sportowo - rekreacyjne, potrzeba przycięcia suchych konarów drzew przy ulicach św. Floriana, Sportowej, Zielnej i Zbylitowskich. Mieszkańcy wyrazili swoje opinie w sprawie planów powstania zachodniej obwodnicy Tarnowa.

W Zgłobicach natomiast omówiono plan budowy centrum wsi obok ośrodka zdrowia, pojawił się temat związany z ewentualnym przywróceniem lewoskrętu od ulicy Krakowskiej w stronę Zgłobic oraz funkcjonowaniem świetlicy parafialnej.

Zebrania wiejskie rozpoczęły się w końcówce lutego, a zakończyły na początku marca br. {Play}