Na zaproszenie Pani Marszałek Anny Pieczarki, członka Zarządu Województwa Małopolskiego przeszło 50 seniorów z gminy Tarnów uczestniczyło w V Forum Seniora, które odbyło się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Senior wiecznie młody” - to był temat przewodni tegorocznego Forum. Wśród tematów, które poruszano, były potrzeby i emocje osób starszych, dbanie o odporność i uprawianie sportu, a także zapobieganie chorobom kręgosłupa.

Przeszło 600 seniorów z Małopolski, w tym z klubów seniora z gminy Tarnów mogło zapoznać się m.in. z projektem Małopolski Tele-Anioł, którego celem jest otoczenie opieką osób starszych, samotnych i niesamodzielnych, potrzebujących pomocy w wykonywaniu codziennych czynności , a także poznać szczegóły rządowego programu „Dostępność Plus”, skierowanego do osób starszych i z niepełnosprawnościami.

- Starość jest naturalnym i nieuniknionym etapem życia. Nie musi być jednak smutna i bezbarwna. Zachowanie wysokiej aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej jest jednym z czynników umożliwiających jak najdłuższe trwanie życia oraz pozwala na zachowanie autonomii i niezależności. Mówiąc prościej: aktywność to synonim życia, opóźnia proces starzenia się – przekonuje Anna Pieczarka.

Z okazji V Forum Seniora ukazał się specjalny dodatek do codziennego wydania Dziennika Polskiego. Zamieszczony został w nim m.in. wywiad z z Panią Marszałek Anną Pieczarką, w którym podzieliła się swoimi doświadczeniami z gminy Tarnów odnośnie działań w celu aktywizacji i zagospodarowania czasu wolnego osób starszych. Powiedziała, że właściwie pojętą polityką senioralną chciałaby teraz zarazić całą Małopolskę. Aby wypracowane przez nią pionierskie projekty i rozwiązania przeniesione zostały do tych rejonów województwa, gdzie nie ma tak bogatej oferty dla seniorów.
Pytana czy nowa funkcja oznacza konieczność rozstania się z seniorami z miejscowości pod Tarnowem odpowiedziała: Absolutnie nie. Nie wyobrażam sobie zostawienia moich znajomych i przyjaciół, bo tak traktuję seniorów, z którymi fantastycznie spędziłam sporo czasu w ostatnich latach. Jeśli tylko pozwolą obowiązki zawodowe, to nadal będę brała udział w spotkaniach czy wycieczkach. {Play}