Blisko 150 seniorów w dniach 25–26 kwietnia poznawało najpiękniejsze oblicza Zakopanego i sąsiednich miejscowości. Ludźmierz i mieszczące się tam Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala to początek „Pielgrzymiego szlaku do serca Tatr”.

Następnie seniorzy wraz z przewodnikami spacerowali i poznawali tajemnice Zakopanego, historię oraz tradycję. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, słynne Krupówki, stary kościółek przy Kościeliskiej, góralskie chałpki i góralska kapela przy kolacji to tylko część atrakcji, które czekały na gminnych turystów w pierwszym dniu pielgrzymowania. Zwiedzanie jednego z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce – Muzeum Tatrzańskiego na Krupówkach, wyjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę czy autokarowy przejazd trasą widokową z rozpościerającą się piękną panoramą gór przez Bukowinę Tatrzańską, Białkę Tatrzańską i Muzasichle to kolejny dzień podróży. Natomiast w drodze powrotnej seniorzy odwiedzili dwór w Łopusznej – dawną siedzibę szlacheckich patriotycznych rodzin – Lisickich, Tetmajerów i Ligockich.

– Zakopane to pierwsza miejscowość w harmonogramie wycieczek realizowanych w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego – „Poznaj swój kraj poprzez podróże z gminą Tarnów”. Rozpoczęliśmy więc wspólne podróżowanie, serdecznie zapraszam do udziału w kolejnych planowanych punktach wojaży – mówi Anna Pieczarka, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. {Play}