Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzono w Woli Rzędzińskiej jak zawsze patriotycznie, rodzinnie i sportowo. Biało-czerwona społeczność regionu wzięła udział w VI Rajdzie Rowerowym Tour de Gmina Tarnów, przejechała ulicami Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek – Szlakiem Bohaterów AK.

Rajd poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny w kościele MBNP w Woli Rzędzińskiej, następnie uroczystości patriotyczne w centrum wsi – na Placu Bohaterów Armii Krajowej. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Premier Beata Szydło, Anna Pieczarka – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Edward Czesak – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego – Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka, radni powiatu tarnowskiego, radni gminy Tarnów, naczelnicy i prezesi gminnych jednostek OSP z Prezesem Henrykiem Solakiem na czele, sołtysi oraz dyrektorzy szkół.

Wydarzenie poprowadziła Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Eugeniusz Wojtarowicz – radny gminy Tarnów. – A dziś my, współcześni, dajemy wyraz przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Trzeciomajowej Konstytucji. I dumy z bycia Polakiem. Dla nas, mieszkańców gminy Tarnów, tradycją stało się okazywanie tej dumy tu, na Placu Bohaterów Armii Krajowej – mówiła Anna Pieczarka.

Natomiast wójt gminy Tarnów w okolicznościowym przemówieniu podkreślał, że warto wciąż na nowo przypominać wielkie dzieło twórców Konstytucji 3 Maja. – Przecież gdyby nie odwaga reformatorska twórców Konstytucji 3 Maja nie byłoby możliwe przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji, a później dwukrotne powstanie wolnej Polski – zarówno w 1918, jak i po 1989 roku. Nie byłoby dynamicznego rozwoju naszego kraju, gdyby nie podjęta ponad politycznymi podziałami i wolą zdecydowanej większości Polaków decyzja o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – stwierdził. – Dziś wnosimy do zjednoczonej Europy to, co mamy najcenniejszego – naszą wiarę i kulturę chrześcijańską. Wzbogacamy jedność Europy wartościami, które są ściśle związane z charakterem naszego społeczeństwa, ale także wnosimy do niej naszą pracowitość, pomysłowość i nasz potencjał gospodarczy – mówił włodarz gminy.

Następnie miała miejsce ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Na scenie zaś wydarzenia Konstytucji 3 Maja opowiedziane słowem, pieśnią i tańcem przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej, koncert pieśni patriotycznych Orkiestry Dętej OSP Wola Rzędzińska pod batutą Józefa Bałuta uświetniły całość uroczystości. Kącik patriotyczny, w którym rozdawano biało-czerwone chorągiewki, kotyliony oraz publikacje o st. sierż. Aleksandrze Furmańskim  czy poczęstunek tradycyjnym gminnym bigosem to kolejne atrakcje przewidziane dla uczestników wydarzenia.

Zaczęło się sportowe świętowanie. Ulicami Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek przejechał biało-czerwony rajd rowerowy, w którym mimo pochmurnej pogody, licznie wzięli udział mieszkańcy regionu tarnowskiego, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, całe rodziny i grupy przyjaciół. Uczestnicy ubrani w biało-czerwone stroje z powiewającymi biało-czerwonymi chorągiewkami wyruszyli Szlakiem Bohaterów AK, by oddać hołd tym, którzy za wolność Ojczyzny przelali swą krew. Patriotyczni kolarze zostali nagrodzeni dyplomami i medalami, które wręczała Premier Beata Szydło wraz z wójtem gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem oraz gminnym koordynatorem sportu Eugeniuszem Wojtarowiczem. Ponadto wśród osób biorących udział w rajdzie rozlosowano sportowe nagrody w postaci rowerów, a Honorowy Obywatel Gminy Tarnów dr Stanisław Petlic ufundował dodatkowe nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika patriotycznego rajdu.

– Przy takich okazjach najważniejsze jest to, że jesteśmy razem. Polska to przecież nasz wspólny dom, bez względu na to, co robimy czy jakie mamy poglądy polityczne. Dzisiejsze święto to dzień radości, to dzień dla rodziny – podsumowywała wydarzenie Premier Beata Szydło.

Należy dodać, iż uroczystość współfinansowana była przez województwo małopolskie w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”. {Play}