Ulewne deszcze wyrządziły sporo strat w powiecie tarnowskim. Jeśli chodzi o gminę Tarnów, trudna sytuacja meteorologiczna dotkliwie dotknęła zwłaszcza Wolę Rzędzińską i Jodłówkę-Wałki.

W tej pierwszej miejscowości zanotowano największe szkody – podtopienia kilkunastu budynków mieszkalnych oraz woda w piwnicach to skutek ostatnich intensywnych opadów deszczu. W godzinach nocnych na miejscu pracowały dwa zastępy straży pożarnych OSP Wola Rzędzińska, strażacy pomagali mieszkańcom i zabezpieczali kolejne posesje przed zalaniem. Jeszcze w dniu wczorajszym cały czas trwało przepompowywanie wody i udrażnianie jej przepływu. Natomiast Straż Gminna oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej sporządzali dokumentację szkód klęski żywiołowej, oszacowywali straty, by poszkodowanych nie zostawić bez pomocy, także tej finansowej.

O tym, jak ważne jest systematyczne sprawdzanie drożności rur, rowów melioracyjnych i przepustów świadczą wydarzenia ostatniej doby. Pamiętajmy, iż odpowiednia dbałość i usuwanie z nich namułu oraz odpadów pomoże w przyszłości ochronić przyległe posesje przed zalaniem.

– Dziękuję strażakom OSP za natychmiastowo podjętą i sprawnie prowadzoną akcję. Działania zabezpieczające kolejne tereny przed zalaniem trwały jeszcze cały wczorajszy dzień. Strażacy wciąż przepompowywali wodę w Woli Rzędzińskiej oraz pomagali mieszkańcom zabezpieczyć posesje – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł. {Play}