Już po raz XVI pobiegli zawadzkimi ulicami, by uczcić pamięć męczennika i błogosławionego, mieszkańca gminnej miejscowości – o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Coroczny Memoriał poprzedziła uroczysta msza św. w intencji kanonizacji franciszkanina, w której uczestniczyli także przybyli goście z Peru, proboszcz parafii Pariakoto o. Rafał Dryjeński oraz o. Stanisław Olbrycht. Podczas tego wyjątkowego nie zabrakło Anny Pieczarki – członka Zarządu Województwa Małopolskiego, wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, Przewodniczącej Rady Gminy Tarnów Wiesławy Mitery, radnych gminnych.

W biegach memoriałowych ku czci o. Strzałkowskiego pobiegło blisko 200 zawodników, dzieci, młodzież i starsi – słowem, mieszkańcy z wielu okolicznych miejscowości, którzy w ten sposób pragnęli oddać cześć Błogosławionemu. Ulice Zawady zamieniły się w specjalnie wyznaczone trasy, dostosowane do kategorii wiekowych uczestników. Oddzielnie klasyfikowano kobiety i mężczyzn. Wygrany był każdy, nie liczył się czas, ale cel, dlatego wszyscy biorący udział w biegach memoriałowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi zaś medale i nagrody. Szczególnie uhonorowani zostali najmłodsi zawodnicy wśród chłopców i dziewczynek, specjalne wyróżnienie powędrowało także do najstarszej uczestniczki biegów. Na podium stanęli:

Szkoła Podstawowa – „Skrzat” – klasy 0–III
Dziewczęta:
1. Batko Adrianna – Tarnów  – SP 23 Tarnów
2. Robak Julia – Tarnów – SP 23 Tarnów
3. Gala Natalia – Sufczyn – SP Łopoń
4. Cao Aurelia – Tarnów – SP 23 Tarnów
5. Stanisz Zofia – Tarnów – SP 23 Tarnów
6. Markiewicz Liwia – Zawada – SP Zawada

Chłopcy:
1. Mietła Szymon – Brzesko – MLUKS Tarnów
2. Świstak Szymon – Sufczyn – SP Łopoń
3. Robak Jakub – SP 23 Tarnów – Tarnów
4. Marszalik Maksymilian – SP 23 Tarnów – Tarnów
5. Wojtas Piotr – Roztoka – SP Olszyny
6. Mleczko Adam – Tarnowiec – SP Tarnowiec

Szkoła Podstawowa – „Młodzik” – klasy IV–VI
Dziewczęta:
1. Kras Zuzanna – Tuchów – SP Tuchów
2. Zaucha Aleksandra – Jodłówka-Wałki – SP Wola Rzędzińska
3. Szołtysik Patrycja – Brzesko – SP Dębno
4. Starzyk Larysa – Tarnów – SP Tarnów
5. Raputa Xymena – Zawada – SP Zawada
6. Ptak Nikola – Wola Rzędzińska – SP nr 1 Wola Rzędzińska

Chłopcy:
1. Raputa Xawery – Zawada – SP Zawada
2. Jamioł Piotr – Dyminy – SP nr 22 Kielce
3. Biernat Filip – Dębno – SP Dębno
4. Janus Hubert – Stare Żukowice – SP Lisia Góra
5. Nowak Mateusz – Zawada – SP Zawada
6. Kowalik Norbert – Wieliczka – SP nr 1 Wieliczka

Szkoła Podstawowa VII, VIII i Gimnazjum – „Kangur”
Dziewczęta:
1. Michoń Oliwia – Tarnów – SP 20 Tarnów
2. Dzierwa Martyna – Tarnów – SP 14 Tarnów
3. Brożek Oliwia – Tarnów – SP 24 Tarnów
4. Starzec Izabela – Chorążec – Ilkowice
5. Cierniak Anna – Łęg Tarnowski – SP Ilkowice
6. Sadlak Karolina – Tarnów – SP nr 8 Tarnów

Chłopcy:
1. Śliwa Michał – Ropczyce – SP Ropczyce
2. Wróbel Miłosz – Koszyce Wielkie – SP nr 18 Tarnów
3. Czarkowicz Paweł – Radlna – SP nr 20 Tarnów
4. Więckowski Jakub – Zawada – SP Zawada
5. Kajmowicz Dawid – Świebodzin – SP Świebodzin
6. Srebro Szymon – Zawada – SP Zawada

Bieg główny – „Open”:
Kobiety:
1. Jaworska Oliwia – Jasień
2. Wiatr Sylwia – Łęg Tarnowski
3. Jamioł Anna – Kielce
4. Józefczyk Julia – Tarnów
5. Sondej Justyna – Tarnów
6. Gołąb Jolanta – Więckowice

Mężczyźni:
1. Czwakiel Bartłomiej – Wola Rzędzińska
2. Jamioł Michał – Kielce
3. Chojecki Radosław – Tymowa
4. Furmański Artur – Tarnów
5. Chojecki Przemysław – Tymowa
6. Łabędź Łukasz – Poręba Radlna

Następnie przyszedł czas na radosne świętowanie połączone z piknikiem rodzinnym. Tańce, piosenki i wiersze to część występu artystycznego w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły. Nie brakowało atrakcji dla całych rodzin: bufetu, tradycyjnego bigosu od samorządu gminnego, konkursów i zabaw. Każdy mógł też spróbować swojego szczęścia w loterii fantowej.

Patronat nad wydarzeniem objął Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż, a jego organizatorami była Szkoła Podstawowa im. bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z Krakowa, Proboszcz parafii pw. Św. Marcina Biskupa w Zawadzie. {Play}