Za nami najsmaczniejsze wydarzenie w całym regionie – Rodzinne Kulinarne Rozpoczęcie Wakacji Małopolski Festiwal Smaku w Zgłobicach. Było ludowo, regionalnie, swojsko, a przede wszystkim przepysznie. A to dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich z powiatu tarnowskiego, wystawcom ekologicznej żywności oraz specjalnemu gościowi – Andrzejowi Polanowi, który łączył przeróżne smaki naszych babć podczas prowadzonych warsztatów kulinarnych. W czasie degustacji ze sceny wybrzmiewały ludowe przyśpiewki w wykonaniu Zalasowianów i Siemiechowianów, wieczorem zaś dla uczestników zaśpiewała Eliza Gąsiorowska. Należy dodać, iż partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie, zostało ono w pełni przez nie sfinansowane. Województwo Małopolskie od lat organizuje Małopolski Festiwal Smaku w różnych miejscowościach na terenie całej małopolski. W tym roku po raz pierwszy także w Zgłobicach.
– Cieszę się, że możemy znowu spotykać się na tak dużych wydarzeniach w Zgłobicach, na boisku odzyskanym po latach, odkupionym od spadkobierców rodziny Marszałkowiczów. Dzięki temu możemy dzisiaj smakować tego, co przed laty przygotowywały nasze babcie i prababcie – mówił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
Dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich serwowało mnóstwo potraw przyrządzanych według dawnych receptur, były m.in. roladki w kapuście, rogale stróskie z farszem z fasoli, czerwona kapusta z młodą wieprzowiną, dębliński bigos w chlebie, domowe ciasta i ciasteczka, lemoniady, kompoty i soki – słowem, prawdziwa regionalna uczta. Każdy mógł skosztować przygotowanych przysmaków za darmo.
– Mamy dziś w Zgłobicach najlepsze potrawy, bo przygotowane zostały przez najlepsze w regionie Koła Gospodyń Wiejskich. Miło jest wrócić do smaków z dzieciństwa, bo kojarzą się z domem, z ciepłem, z wszystkim tym, co najpiękniejsze. I pamiętajmy, że jesteśmy z Małopolski, a zatem na polu smakuje lepiej – mówiła Anna Pieczarka członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która też wcześniej zapraszała na „Małopolski Festiwal Smaku” mieszkańców regionu tarnowskiego.
Właśnie na polu gotował szef kuchni najbardziej prestiżowych hoteli w Polsce, autor popularnych programów kulinarnych – Andrzej Polan. Prowadził warsztaty kulinarne – na słodko i wytrawnie. Łączył przeróżne, odmienne smaki, nawiązywał do kuchni babć i małopolski. Każdy mógł podpatrzyć mistrza w pracy, podpytać o tajemne przepisy i poczęstować się przyrządzonymi potrawami.
W tym największym wydarzeniu kulinarnym w regionie udział wzięli także lokalni producenci zdrowej, ekologicznej żywności. Nie zabrakło miodów z pobliskich pasiek, przetworów, win, tłoczonych soków, produktów z lawendy, pierogów, serów, mięs czy nawet drewnianych  akcesoriów.
Następnie spośród wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich i wystawców wybrano te najlepsze smaki. Do konkursu zgłosić można było tylko jedną potrawę. Przygotowane przysmaki oceniało jury, na czele którego stanęła Anna Pieczarka – przewodnicząca jury, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego oraz szef kuchni Andrzej Polan. Pierwsze miejsce wśród receptur naszych babć przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Joninach za „prawdziwe jonińskie pierogi z dziczyzną, kapustą i prawdziwkami”. Wyróżnienia powędrowały do KGW w Jodłówce-Wałkach za „Paciarkę Baby Jagi”, KGW w Brzozowej za „Parzaki” i KGW „Pełna Chata” z Rzuchowej za pasztet z cukinii.
W gronie wystawców pierwsze miejsce przyznano firmie rodzinnej „Lato w słoiku” z Wadowic za pyszne konfitury. Wyróżnienia zaś winnicy „Dąbrówka” oraz gospodarstwu agroturystycznemu Błaszczyków z Olszanej za piernik z konfiturą z czarnej porzeczki. {Play}