Zaszczytny tytuł „Najpiękniejsza Małopolska Wieś 2019” został przyznany Zawadzie! Po zgłoszeniu sołectwa do organizowanego przez Województwo Małopolskie Konkursu pn. „Małopolska Wieś 2019” zakątki Zawady uznano za jedne z najpiękniejszych w województwie, doceniono nie tylko jej malownicze położenie, lecz także dbałość o dziedzictwo kulturowe, którego jednym z najważniejszych bogactw jest XV-wieczny drewniany kościół parafialny św. Marcina.
Dzięki powziętej kilka lat temu inwestycji zagospodarowania centrum otoczenie zabytkowego kościółka mieni się zielenią, a z porastającej kwiatami pergoli rozpościera się widok na panoramę miasta i okolic. Historia o. Zbigniewa Strzałkowskiego jest wciąż żywa w całym regionie, upamiętniana przede wszystkim przez organizowanie corocznego Memoriału ku czci Błogosławionego. Estetyka miejscowości, harmonijne i spójne jej zagospodarowanie, ograniczenie reklamy zewnętrznej to kolejne działania uatrakcyjniające jej wizualny odbiór, na który bezpośredni wpływ mają głównie mieszkańcy i przedsiębiorcy funkcjonujący w Zawadzie. Dzięki temu prowadzący przez wieś Szlak Architektury Drewnianej, Droga św. Jakuba, ścieżka rowerowa oraz przydrożne zabytkowe kapliczki zachęcają miejscowych i turystów do pieszych wędrówek. Ponadto rozwinięty przyszkolny kompleks sportowy – dwa boiska wielofunkcyjne i plac zabaw, Park Rozrywki Zawada oraz w niedalekiej przyszłości Dom Kultury to sposób na spędzenie wolnego czasu dla całych rodzin. Inwestycje połączone z ochroną zabytków, wspieraniem tradycji, bogatej historii oraz aktywne życie społeczności – także senioralnej – to kolejne atuty naszej Zawady.
Jestem ogromnie dumny i niezmiernie cieszę się z tego wyróżnienia. Teraz – dzięki zaszczytnemu tytułowi  „Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi” – Zawada będzie mogła zaistnieć jeszcze mocniej w świadomości mieszkańców całego województwa – mówi sołtys miejscowości Zbigniew Partyński. {Play}