Maniacy Pomagania po raz kolejny nie zawiedli! Tysiące ludzi o dobrych sercach zjawiło się w sobotę, 13 lipca, w Koszycach Małych, by połączyć swe siły dla czworga chorych dzieci z gminy Tarnów. Największy koncert charytatywny w regionie w tym roku odbył się dla Igorka, Wiktorka, Elenki i Danielka – dwóch rodzeństw, bliźniaków z Woli Rzędzińskiej oraz siostrzyczki i braciszka z Zawady. Dla małych bohaterów zagrały m.in. orkiestry dęte, z największymi hitami disco polo wystąpił ANDRE, a „Miłość, miłość w Zakopanem” ogarnęła wszystkich dzięki SŁAWOMIROWI. Na koszyckiej scenie wystąpiły też dwa zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata – z Portoryko i Botswany.
Wydarzenie poprowadziła Anna Pieczarka – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, jednocześnie pomysłodawczyni akcji, oraz Paweł Mleczko – dziennikarz Radia RDN Małopolska.

Dla mnie „Mania Pomagania” to Basia, dla której zagrał Enej w 2013 roku, a dziś jest tu z nami jako wolontariusz i zbiera pieniądze dla walczących o życie małych bohaterów. To Wojtuś, z chorym serduszkiem, dla którego zaśpiewała Ania Wyszkoni. Spotkałam go niedawno w przedszkolu w Radlnej z radością słuchając jak śpiewa. To seniorzy, którzy dzwonią, proponując wsparcie i rodzice uczniów piekący ciasta. A przede wszystkim tysiące ludzi co roku otwierających swoje serca na cierpienie najmłodszych – podsumowuje Anna Pieczarka.

Sportowe pomaganie
Wydarzenie rozpoczęło się sportowymi zmaganiami, w których wzięły udział dwie drużyny – radiowcy vs samorządowcy z gminy Tarnów. Tym razem radiowcy musieli uznać wyższość zespołu, na którego czele stanął wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Jednak zawodnicy zgodnie przyznawali, że to nie wynik meczu jest tu najważniejszy, ale cel, dla którego grają. Coroczne rozgrywki piłki nożnej mają więc symboliczne znaczenie – świadczą o połączeniu sił Gminy Tarnów oraz Radia RDN Małopolska jako organizatorów Manii Pomagania.

Uczta muzyczna
Dwie orkiestry dęte rozpoczęły prawdziwą ucztę muzyczną. Na scenie pod batutą kapelmistrza Bogdana Stefana wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta Siedliska, która zaprezentowała niezwykły repertuar, w tym m.in. mieszankę melodii filmowych, utwór „szalonego perkusisty” w wykonaniu Dominika Stefana, a nawet melodie z filmu „Król Lew”. Następnie Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Szczucinie, wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą, pod batutą kapelmistrza Jarosława Dzięgiela zagrała i dla chorych dzieci, i dla wszystkich Maniaków. A ich szeroki repertuar tylko potwierdził, że w tej orkiestrze jest „Jakaś siła”.
Do akcji Dzieci Dzieciom włączyły się uzdolnione wokalistki z terenu gminy Tarnów. Niezwykły tercet muzyczny w wykonaniu Alicji, Karoliny i Weroniki Smosny to początek popowego grania, które pod scenę porwało następnych słuchaczy. Eliza Gąsiorowska, uczestniczka programu telewizyjnego The Voice Kids, swoim głosem oczarowała kolejnych Maniaków Pomagania. I tak muzyczna uczta trwała… Aż wybrzmiały największe hity disco polo – „Ale ale Aleksandra”, „Czarodziejko, serc złodziejko” czy „Co będzie jutro”, czyli do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich ANDRE. W krainie kultur, tradycji, barwnych strojów i obyczajów znaleźli się Maniacy Pomagania dzięki zespołom folklorystycznym z dalekich stron świata – z Portoryko i Botswany. Choć różni w tradycjach, bawili się wspólnie, bo połączył ich ten sam cel – wsparcie dla chorych dzieci.

Każdy został Maniakiem Pomagania
Każdy, kto uczestniczył w wydarzeniu, każdy, kto wrzucił symboliczną złotówkę do puszki, każdy, kto korzystał z przygotowanych atrakcji – był Maniakiem Pomagania. A było ich tysiące, z minuty na minutę przybywali kolejni, by pomóc, by okazać dobre serce tym, którzy teraz tego potrzebują. Mowa o Igorku, Wiktorku, Elence i Danielku – dwóch rodzeństwach, dla których trwa walka o lepsze jutro, o rehabilitację i leczenie, które dadzą nadzieję. W to niezwykłe dzieło pomocy włączyły się całe społeczności. Kluby Seniora z terenu gminy Tarnów, które zbierały fundusze już od stycznia, by następnie przekazać je małym bohaterom Manii Pomagania. Szkoły z gminy Tarnów – rodzice uczniów piekli placki, które podczas koncertu sprzedawane były za symboliczną kwotę. Staropolski bigos przyrządzony przez gminny samorząd, domowe wypieki, mierzenie ciśnienia czy badanie na obecność wirusa HCV, gazeta terenowa „Nowiny Tarnowskiej Gminy” to wszystko dostępne było za „grosika”. Symboliczne złotówki wrzucone do puszki brały później udział w konkursie „Maniacy Pomagania”, dla których ufundowane były nagrody od sponsorów. Po boisku spacerowali też wolontariusze kwestujący na rzecz chorych dzieci. Jak sami przyznawali – nikogo nie trzeba było namawiać, ludzie sami wrzucali pieniążki dla Wiktorka, Igorka, Elenki i Danielka. Wśród wolontariuszy znalazły się także dwie maskotki Radia RDN – owieczka Agusia i góral Wituś.
Do akcji włączyło się również Koło Gospodyń Wiejskich Baba Jaga z Jodłówki-Wałek. Gospodynie piekły placki, następnie sprzedawały je w miejscowości, by całą kwotę przekazać na leczenie dzieci. Przed koncertem gwiazdy wieczoru odbyło się wielkie charytatywne licytowanie – koszulki z autografami Roksany Węgiel, Andre i Sławomira powędrowały w ręce ludzi o dobrych sercach, którzy nie szczędzili pieniędzy podczas licytacji.

SŁAWOMIR zagrał dla Maniaków Pomagania
A kiedy ze sceny padły magiczne słowa „Czeeeść, tu Sławomir!” wszystkich ogarnęła „Miłość, miłość w Zakopanem”. Tłumy przybyły na koncert gwiazdy wieczoru i jego żony – Kajry. Rock polo zawładnęło koszycką publicznością, a wśród hitów nie zabrakło „Magiery”, „Ni mom hektara”, „Ty mała znów zarosłaś” czy „Anety”. 

Mania Pomagania to tysiące ludzi o dobrych sercach. Dziękuję więc wszystkim, którzy przybyli w sobotę do Koszyc Małych i włączyli się w kolejną, już siódmą edycję akcji, tym samym okazując wsparcie chorym dzieciom i ich rodzinom – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Tegoroczna Mania Pomagania jest niezwykła – w dniu wczorajszym wciąż przychodziły kolejne osoby i wrzucały następne „złotówki” do puszek. {Play}