Już 11 sierpnia w Zbylitowskiej Górze odbędzie się Święto Plonów, czyli Dożynki Gminy Tarnów. Jak co roku – zgodnie z tradycją – jedną z najważniejszych ról pełnią tam Starostowie Dożynek, którzy uczestniczą w obrzędach. Poznajmy więc przedstawicieli rolników i przedsiębiorców, czyli osoby które już w kolejną niedzielę będą pełnić zaszczytną funkcję Starostów Dożynek Gminy Tarnów 2019.

MARIA POTEMPA – Starościna Dożynek Gminy Tarnów
Pani Maria mieszka w Woli Rzędzińskiej. Pochodzi z rolniczej rodziny, więc od najmłodszych lat związana jest z uprawą roli. Nadal pielęgnuje rodzinną tradycję, gdyż wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ponad 15 ha, gdzie na swój użytek sieje m.in. zboże, jarzyny czy sadzi ziemniaki. Dba o ekologiczną jakość warzyw, zwłaszcza poprzez stosowanie naturalnych nawozów. Od 10 lat Państwo Potempowie łączą także wspólną pasję – są właścicielami czterech przepięknych klaczy zimnokrwistych, z których jedna służy również w pracach polowych. Przy gospodarstwie pomagają rodzicom dorosłe już dzieci, syn i córka. Po wymagającej pracy na roli oraz opiece nad końmi w wolnej chwili lubi wykorzystywać swoje umiejętności manualne. – Wychowywałam się w rodzinie rolniczej, teraz to, czego nauczyłam się w domu, wykorzystuję we własnym gospodarstwie. Wieczorami w zaciszu domowym lubię szydełkować, wykonywać różnego rodzaju ozdoby i stroiki czy poświęcić czas na dobrą lekturę i krzyżówkę – mówi Pani Maria, Starościna Dożynek.MARCIN LEŚNIAK – Starosta Dożynek Gminy Tarnów
Pan Marcin jest rodowitym mieszkańcem Zbylitowskiej Góry, właścicielem bardzo dobrze prosperującej firmy budowlanej – COMERCJA. Firma działa w sektorze gazowniczym i energetycznym, specjalizuje się w wykonywaniu posadzek oraz w pracach renowacyjnych obiektów zabytkowych, m.in. może pochwalić się odrestaurowaniem Baszty Złodziejskiej na Wawelu. Na rynku od 1991 r., w chwili obecnej zatrudnia 16 pracowników. Potencjał firmy Pan Marcin wykorzystuje także na rzecz Stowarzyszenia Integracyjnego Zbylitowska Góra „Dwór”, którego jest członkiem. W ramach Stowarzyszenia działa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dwór, a jego właścicielem od 2016 r. jest firma COMERCJA, co uchroniło Ośrodek przed przeniesieniem. Jak sam mówi – Kiedy nie przebywam w firmie, cały swój czas poświęcam na kolejne prace remontowe w Ośrodku. Są one konieczne, aby w miejscu tym, gdzie przebywa 15 dzieci z niepełnosprawnością, stworzyć jak najlepsze warunki do ich codziennego funkcjonowania. W działalność Stowarzyszenia angażuję się całym sercem, gdyż sam jestem ojcem dziecka z niepełnosprawnością – tłumaczy Pan Marcin. COMERCJI udało się w ciągu roku wyremontować już m.in. budynek wewnątrz oranżerii – internat, zagospodarować i uporządkować wokół przepiękny park, teraz zaś przygotowuje się do generalnego remontu szkoły dla dzieci oraz budynku głównego, który zostanie zaadaptowany na przedszkole. Ośrodek jest także właścicielem stajni z czterema pięknymi końmi, dzięki którym dzieci mogą uczęszczać na zajęcia hipoterapii.