Tysiące mieszkańców regionu tarnowskiego wzięło udział w Dożynkach Gminy Tarnów. Były tradycyjne obrzędy, konkurs wieńca dożynkowego, swojskie jadło dla wszystkich, ludowe występy oraz mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabrakło też największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – był góralski folklor w wykonaniu kapeli Baciar i prawdziwy wulkan energii, czyli koncert Margaret.

Dożynki Gminy Tarnów rozpoczęły się dziękczynną mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem  dziekana ks. Józefa Kaczmarskiego. – Trzeba nam kochać ziemię, trzeba kochać kulturę ojczystą, trzeba kochać kulturę rolniczą, która na przestrzeni ostatnich lat niezwykle się zmieniła, dzięki wynalazkom i technice. Jednak wciąż potrzebna jest ziemia, aby był chleb. Dlatego ziemię musimy szanować, musimy jej bronić i ją kochać – mówił w homilii kapłan.
Po zakończonej Eucharystii wszystkich zgromadzonych uroczyście powitali prowadzący wydarzenie – Anna Pieczarka oraz Eugeniusz Wojtarowicz. Wśród przybyłych gości we wspólnym świętowaniu wzięli udział również samorządowcy wszelkich szczebli, przedstawiciele partnerskich gmin: burmistrz słowackiego miasta Tornala Anna Szogedi, burmistrzowie dwóch węgierskich gmin Jászalsószentgyörgy – Imre Szarvak oraz Jászdózsy – Istvan Szerencsés.
– Dożynki to przede wszystkim podziękowanie Bogu za plony oraz rolnikom za ich trud i pracę. Co prawda, w gminie Tarnów już nie ma aż tak dużo tradycyjnego rolnictwa. Historia się zmienia, nasze miejscowości zatracają element rolniczy, ale zachowują historię, kulturę i tradycję – i to jest najbardziej cenne. Właśnie to chcemy Państwu przekazać, to chcemy przekazać następnym pokoleniom – mówił podczas wystąpienia wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
Następnie przyszedł czas na przekazanie przez Starostów Dożynek Gminy Tarnów 2019  – Marię Potempę z Woli Rzędzińskiej oraz Marcina Leśniaka ze Zbylitowskiej Góry chleba dożynkowego gospodarzowi uroczystości – wójtowi Grzegorzowi Koziołowi, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej zaprezentowało tradycyjny obrzęd dożynkowy.
I tak staropolskim obyczajem rozpoczęliśmy wspólne świętowanie, łącząc tradycję z nowoczesnością. A gmina Tarnów ma powody do dumy, zwłaszcza że to właśnie na jej terenie leży Najpiękniejsza Małopolska Wieś. To właśnie sołtys Zawady Zbigniew Partyński odebrał z rąk Anny Pieczarki, członka Zarządu Województwa Małopolskiego dyplom potwierdzający zaszczytny tytuł.  – Jako zarząd Województwa Małopolskiego ogłosiliśmy konkurs na „Najpiękniejszą Małopolską Wieś”. Szukaliśmy najpiękniejszych, nowatorskich i po raz pierwszy małopolskich wsi, które reprezentują się równie pięknie w sieci. Z wielką przyjemnością i dumą mam zaszczyt ogłosić, że w tym roku tytuł Najpiękniejszej powędrował właśnie do Zawady – mówiła Anna Pieczarka.
Kolejno komisja konkursowa w składzie: Anna Fruhauf, Anita Ruszel oraz Wojciech Ruszel przystąpiła do oceny ośmiu wieńców dożynkowych reprezentujących poszczególne gminne miejscowości. Wśród nich miano najpiękniejszego przyznano grupie wieńcowej z Poręby Radlnej, która w zeszłym roku godnie reprezentowała gminę Tarnów oraz całe województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale, gdzie rozsławiła podtarnowską miejscowość najpiękniejszym wieńcem dożynkowym w kraju! Kolejno II miejsce trafiło do grupy wieńcowej z Jodłówki-Wałek, III zaś do Łękawki. Jest już decyzja, iż gminę Tarnów podczas dożynek powiatowych reprezentować będzie wieniec z Jodłówki-Wałek, natomiast na dożynkach wojewódzkich Poręba Radlna.
Na placu wydarzenia zaś czekało mnóstwo atrakcji, spośród których każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Było wesołe miasteczko dla dzieci, darmowy lot balonem, gazeta terenowa oraz sporo swojskiego jadła, m.in. staropolski bigos z dziczyzną od samorządu, kiełbaski, pasztetowa, smalec oraz myśliwskie przysmaki z dzika. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Tarnów zaś zaprezentowały przeróżne potrawy według babcinych przepisów. Jednak Dożynki Gminy Tarnów to już tradycyjnie także prawdziwa uczta muzyczna. Ludowy akcent wydarzeniu nadał Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, stanowiący zapowiedź góralskiego folkloru w wykonaniu kapeli Baciary. „Jak się bawią ludzie” pokazała kilkutysięczna publiczność całego regionu tarnowskiego zgodnie z mottem piosenki „Bo żyje się raz”! Organizatorzy cały czas dawkowali emocje, gdyż zaraz przed koncertem gwiazdy wieczoru rozlosowano główne nagrody loterii fantowej ufundowane przez licznych sponsorów. A sceną w godzinach wieczornych zawładnęła Margaret – prawdziwy wulkan energii. Było nowocześnie i energicznie, wybrzmiały największe hity znane polskiej i zagranicznej publiczności, były też nowości. „Cool me down”, Thank You Very Much”, „Serce Baila”, – to utwory, które nadały prawdziwe „Tempo” wydarzeniu. Z pewnością więc nie było „Byle jak”!

Należy zaznaczyć, iż jak co roku na Dożynki Gminy Tarnów organizatorzy mogli zapewnić mnóstwo atrakcji, cennych nagród w loterii fantowej czy koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej dzięki wsparciu licznych sponsorów. Pozyskane środki finansowe czy rzeczowe pozwoliły zarówno na wspólne kultywowanie tradycji poprzez obrzędy, swojskie jadło czy ludowe występy, jak i odrobinę nowoczesności w wykonaniu gwiazdy wieczoru.
Organizatorzy pragną również podziękować jednostkom OSP oraz Policji za pomoc w organizacji wydarzenia. {Play}