We wtorek, 27 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Małopolska Pamięta”, którego celem jest ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego. Promesę w wysokości 11 500 zł z rąk pomysłodawczyni inicjatywy – Anny Pieczarki z zarządu województwa małopolskiego – odebrał wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
Dzięki konkursowi „Małopolska Pamięta” możliwe będzie odnowienie lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii, którym grozi nie tylko zniszczenie, lecz także zapomnienie. – Małopolska jest miejscem szczególnie doświadczonym przez historię, a Małopolanie wielokrotnie w dziejach narodu i państwa polskiego dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Dzisiaj spotykamy się w gronie osób, dla których dziedzictwo kulturowe oraz narodowa historia stanowi potencjał, który należy pielęgnować – mówiła podczas spotkania Anna Pieczarka.
W ramach pozyskanych środków w gminie Tarnów zostaną wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie przy Pomniku Pamięci w Walce o Wolność w latach 1914–1921, 1939–1945 oraz Żołnierzy Armii Krajowej położonego w centrum miejscowości Wola Rzędzińska. Pomnik ten ma tym większe znaczenie, iż powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, w tym byłych Żołnierzy AK, w roku 1957. Zaprojektowali go znani tarnowscy artyści – Bogdan i Anatola Drwalowie, poświęcony zaś został przez ks. Józefa Nowaka, byłego Żołnierza Armii Krajowej. Ponadto co roku plac przy pomniku jest miejscem uroczystych obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja, w których licznie uczestniczą mieszkańcy regionu.