Tytułem Najpiękniejszej Wsi w Małopolsce Zawada może poszczycić się już od lipca, kiedy to gminne sołectwo wygrało organizowany przez Województwo Małopolskie Konkurs pn. „Małopolska Wieś 2019”. Komisja konkursowa doceniła nie tylko malownicze zakątki wsi, dbałość o dziedzictwo kulturowe, lecz także jeden z najważniejszych zabytków całego regionu –XV-wieczny drewniany kościół parafialny św. Marcina.
W sądeckim Miasteczku Galicyjskim w piątek, 27 września, miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Zwycięską wieś, a tym samym gminę Tarnów, reprezentował zastępca wójta gminy Tarnów Sławomir Wojtasik oraz sołtys Zawady Zbigniew Partyński, którzy z rąk sekretarza województwa Wojciecha Piecha oraz radnego województwa Patryka Wichra odebrali nagrodę w wysokości aż 60 tys. zł. Rada Sołecka w Zawadzie podjęła decyzję, by pieniądze te przeznaczyć na plac zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej. Z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci na placu zostanie wykonana nawierzchnia z poliuretanu, która zapewni bezpieczną zabawę najmłodszym mieszkańcom miejscowości. Odnowione, odmalowane i wyremontowane, zostaną również zabawki mieszczące się na placu. Należy zaznaczyć, że mimo dodatkowych funduszy w wysokości 60 tys. zł całość inwestycji to koszt blisko 100 tys. zł, co oznacza, że gmina Tarnów ponad 30 tys. zł postanowiła dołożyć z gminnego budżetu, aby modernizacja placu zabaw była wykonana solidnie i w całości.
– Jako zarząd Województwa Małopolskiego ogłosiliśmy konkurs na „Najpiękniejszą Małopolską Wieś”. Szukaliśmy najpiękniejszych, nowatorskich i po raz pierwszy małopolskich wsi, które reprezentują się równie pięknie w sieci. Bardzo się cieszę i jestem dumna z tego, że tytuł tej najpiękniejszej został przyznany właśnie Zawadzie, która jest jedną z najbardziej malowniczych wsi w całym województwie, do tego może poszczycić się bogatą historią i jednym z najcenniejszych zabytków w regionie – XV-wiecznym kościółkiem św. Marcina – mówi Anna Pieczarka z zarządu Województwa Małopolskiego. {Play}