Łukasz Olszówka, 25-letni mieszkaniec Woli Rzędzińskiej, scenarzysta i reżyser krótkometrażowego filmu „Skrzypek”, którego premierowy pokaz miał miejsce 19 stycznia tego roku w Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie, dostał nominację do nagrody na XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Młodego, niezwykle uzdolnionego twórcę zaproszono do Hollywood, gdzie będzie uczestniczył w zamkniętej, uroczystej gali otwarcia, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy poszczególnych kategorii nagród oraz w samym festiwalu odbywającym się w dniach 18–24 października 2019 r. Film, do którego zdjęcia realizowane były w Tarnowie, będzie prezentowany publiczności 21 października, w Laemmle's NoHo 7 Theatre, w Hollywood.
Jednak na tym nie zakończy się hollywoodzka przygoda Łukasza, gdyż po zakończonym festiwalu, z inicjatywy Amerykańskiej Polonii zorganizowane zostaną dodatkowe pokazy filmu oraz spotkanie ze scenarzystą i reżyserem m. in. w Yorba Linda w Kalifornii. Twórca „Skrzypka” może być pewien ciepłego przyjęcia przez Dariusza Świątkowskiego, mieszkającego od wielu lat w USA, a pochodzącego z Tarnowa. Łukasz zostanie oprowadzony po Zachodnim Wybrzeżu, pojedzie do Las Vegas czy spotka się z Andrzejem Warzochą – zdobywcą nagrody Emmy Award.
„Skrzypek” to historia człowieka, który w latach swojej młodości był niedostrzeganym, biednym grajkiem, ale dzięki swojej determinacji stał się znanym i cenionym wirtuozem gry na skrzypcach. W 2015 r. powstawały zdjęcia, znacznie wcześniej napisany został scenariusz, który cały czas dojrzewał. W styczniu 2019 r. „Skrzypek” miał swoją premierę w Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie.
Łukasz jest studentem kompozycji muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej oraz dla multimediów, jest także absolwentem kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 r. z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie puzonu. W 2015 r. otrzymał Stypendium Wójta Gminy Tarnów, które – jak już wtedy zadeklarował – przeznaczył na dokończenie realizacji filmu. Na swoim koncie ma już liczne projekty, m.in. stworzył muzykę do kilku etiud filmowych wyprodukowanych przez Szkołę Filmową w Łodzi: „Fantasmagoria” (2016), „Jeszcze jedno” (2017), „Nieloty” (2018). Etiuda filmowa „Młyn czasu” (2017) wyświetlana była na zagranicznych festiwalach filmowych, m.in. w Meksyku i Kanadzie.
Należy również zaznaczyć, iż film „Skrzypek” jest produkcją non-profit, powstał dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu twórców, którzy wykonywali swą pracę nieodpłatnie, a niezbędne koszty pokryli m.in. dzięki wsparciu sponsorów i patronów projektu, wśród których znalazł się Urząd Gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów. W produkcję filmu bardzo mocno zaangażował się również Mariusz Widawski, współpracownik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli Rzędzińskiej.
– Jestem niezmiernie dumny z tego, że w gminie Tarnów mamy tak niezwykłe talenty. Gratuluję Łukaszowi, który wytrwale pracował na ten sukces od kilku lat. To ogromny zaszczyt, że Urząd Gminy Tarnów mógł objąć patronatem film, który teraz reprezentowany będzie aż w Hollywood – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. {Play}