Wczoraj, 23 października w Koszycach Małych, odbyły się wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA”. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Passionart, natomiast Gmina Tarnów wraz z Centrum Kultury i Bibliotek jako współorganizatorzy już po raz czwarty goszczą w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych uczestników z całego regionu tarnowskiego i sąsiednich powiatów. W przesłuchaniach łącznie udział wzięło 200 osób, w tym soliści, zespoły oraz chóry wszystkich kategorii wiekowych.
Jak mówił gospodarz wydarzenia, wójt gminy Tarnów, głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie wiedzy i wartości, które niesie za sobą historia Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej czy Żołnierzy Niezłomnych. Dzięki takim przedsięwzięciom szerzone są wartości patriotyczne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Podczas Festiwalu wykonawcy zaprezentowali dwa utwory związane tematycznie i chronologicznie z dziejami I Rzeczypospolitej Konfederacji Barskiej, przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I wojnę światową i odzyskanie Niepodległości, Międzywojnie, II wojny światowej, funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego, walką o pełną niepodległość Polski prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych po II wojnie światowej oraz okresem poprzedzającym i tworzącym dzieje Solidarności. Wykonawców oceniało jury w składzie: dr Jerzy Łysiński – artysta Filharmonii w Krakowie, ekspert Zarządu Głównego Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych, wieloletni działacz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Mateusz Prendota – prezes Stowarzyszenia Passionart oraz Adam Ryba – laureat nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Jury w podsumowaniu obrad zaznaczyło, że poziom Festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy, komisję oceniającą bardzo pozytywnie zaskoczył również bogaty i wykonany na wysokim poziomie repertuar występujących chórów. Spośród wszystkich kategorii jury wybrało zwycięzców, którzy w dniach 15-17 listopada 2019 roku wezmą udział w przesłuchaniach finałowych w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz w uroczystym koncercie galowym, który odbędzie się w Kinie Kijów Centrum w Krakowie 17 listopada.

Kategoria Chóry – dzieci i młodzież:
I miejsce – Chór „Kantata” z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jodłówce-Wałkach
I miejsce – Chór „Moderato” ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli
II miejsce – Chór „Angel voice” ze Szkoły Podstawowej w Rudce
III miejsce – Chór „Raggi di sole” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej

Chóry – dorośli:
II miejsce – Gminny Chór „Cantando” z Centrum Kultury w Pleśnej

Soliści – młodzież:
I miejsce – Gabriela Nawój z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
II miejsce – Gabriela Golec z Pałacu Młodzieży w Tarnowie

Soliści – dzieci:
I miejsce – Klaudia Rąpała ze Szkoły Podstawowej w Zgłobicach
II miejsce – Karol Zawiślak z Parafii Rzymsko-katolickiej w Radgoszczy
II miejsce – Julia Piska z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękawce

Duety – dzieci:
I miejsce – Gabriela i Agnieszka Kmieć z Pałacu Młodzieży w Tarnowie

Wyróżnienie i zaproszenie do przesłuchań finałowych w Krakowie – Młoda Armia Zbawiciela ze Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze

Maluchy – soliści:
I miejsce – Gabriela Gastoł
II miejsce – Milena Wąż ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy
II miejsce – Maja Legawiec z Publicznego Przedszkola w Woli Rzędzińskiej

Ponadto dla każdego z uczestników przewidziano pamiątkowy dyplom, upominek i poczęstunek. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie Festiwalu! {Play}