Radośnie i patriotycznie – z mszą św. w intencji Ojczyzny, z Mazurkiem Dąbrowskiego i pieśniami żołnierskimi oraz partyzanckimi, w biało-czerwonych barwach – tak gmina Tarnów świętowała 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w hali widowiskowo-sportowej w Koszycach Wielkich. Nie zabrakło tematycznego poczęstunku wojskową grochówką i węgierskim gulaszem, a wieczorową porą do wspólnego śpiewania wszystkich zebranych zaprosiły chóry z regionu tarnowskiego oraz węgierska orkiestra dęta z Csikzentsimon. Radosne świętowanie w gminie Tarnów zakończyło się koncertem gwiazdy wieczoru – Krystyny Giżowskiej.

    Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz  miejscowej parafii pw. Przemienienia Pańskiego ks. Paweł Płatek, homilię wygłosił zaś ks. Krzysztof Kamiński – Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie.  Następnie hala wypełniła się śpiewem Mazurka Dąbrowskiego, z dumą i gorącym sercem śpiewanego przez dzieci, młodzież, całe rodziny i seniorów – słowem, wszystkich, którzy przybyli do Koszyc Wielkich, by wziąć udział w radosnym świętowaniu kolejnej rocznicy Niepodległości.

– Oddajemy dziś hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. To oni przez lata niewoli zachowali Polskę w rodzinach, pielęgnowali tradycję, tworzyli polską literaturę, uczyli polską młodzież pięknej historii naszej Ojczyzny – tymi słowami rozpoczęła wydarzenie Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów. We wspólnym świętowaniu wzięli udział również przedstawiciele władz powiatu tarnowskiego – Starosta Roman Łucarz, członkowie Zarządu Tomasz Stelmach, Mariusz Tyrka, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego – Paweł Smoleń oraz radna powiatu tarnowskiego Krystyna Dudoń, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Tarnów-Zachód podinsp. Dariusz Tybon, Pułkownik Zbigniew Radoń z Tarnowskiego Oddziału Jazdy Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych, delegacje – z partnerskiego miasta Csikszentsimon z Siedmiogrodu w Rumunii, z miasta Khashuri w Gruzji, dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski, a także radni gminy Tarnów wraz z przewodniczącą Wiesławą Miterą, naczelnicy i prezesi gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z prezesem Henrykiem Solakiem, przedstawiciele organizacji kombatanckich, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz Orkiestra OSP z Woli Rzędzińskiej.

– 11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski, dlatego co roku obchodzimy ją uroczyście, świątecznie i radośnie. To jest ten dzień, który symbolicznie traktujemy jako święto, święto wszystkich tych, którzy walczyli o Niepodległość. Walczyli po to, abyśmy mogli być tu i teraz, abyśmy żyli w pięknej, wolnej i silnej Ojczyźnie – mówił wójt gminy Tarnów.

Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosił Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, przedstawiciele partnerskich miast – Csikszentsimon z Siedmiogrodu w Rumunii oraz z miasta Khashuri w Gruzji.

Po części oficjalnej rozpoczęło się radosne świętowanie, z biało-czerwonymi chorągiewkami i śpiewnikami pieśni patriotycznych, które otrzymali wszyscy zgromadzeni. Ponadto wyjątkową pamiątkę tego najważniejszego dla naszej Ojczyzny święta stanowiły książki dr Agnieszki Przewłoki o sierż. Furmańskim, mieszkańcu Woli Rzędzińskiej, Żołnierzu Niezłomnym pt. „Aleksander Furmański (1904–1975) »Grom«, »Powała« – patriota, żołnierz i obywatel”, które rozdawano podczas uroczystości. Następnie przyszła pora na wyjątkowy koncert, któremu przyświecało hasło – „Chóralnie dla Niepodległej”. Chóry z całego regionu tarnowskiego zaprosiły do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, żołnierskich i partyzanckich wszystkich – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Hala powiewała biało-czerwonymi chorągiewkami, wybrzmiewała najpiękniejszymi pieśniami. Ten niezwykły koncert rozpoczął chór z miejscowej szkoły w Koszycach Wielkich „Canto del Coro” pod batutą Doroty Przęczek, kolejno uczniowski chór „Kantata” pod batutą Katarzyny Cyzy z Jodłówki-Wałek, międzypokoleniowy chór „Cantando” pod batutą Doroty Przęczek działający przy Centrum Kultury w Pleśnej, na koniec zaś wspólne śpiewanie poprowadziła „Młoda Armia Zbawiciela” ze Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze. Warto zaznaczyć, że występujący artyści to uczestnicy IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA”, do którego eliminacje wojewódzkie odbyły się 23 października w Koszycach Małych. Prawdziwe emocje i wzruszenie towarzyszyły uczestnikom, gdy na scenie pojawiła się węgierska orkiestra dęta z Csikzentsimon. Ponad 50 muzyków na scenie oddało niezwykłą siłę i piękno muzyki, artyści zaprezentowali też polskie pieśni patriotyczne.

W czasie wydarzenia nie zabrakło także tematycznego poczęstunku wojskową grochówką oraz węgierskim gulaszem. Biało-czerwone przysmaki przygotowało jak zawsze Koło Gospodyń Wiejskich z Jodłówki-Wałek, których stoisko mieniło się tymi najważniejszymi dla Polski barwami.
Wieczorową porą rozpoczęło się wielkie losowanie nagród w loterii fantowej. Następnie do krainy wspomnień, najpiękniejszych polskich przebojów zabrała wszystkich gwiazda wieczoru – Krystyna Giżowska. I popłynęły ze sceny „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” czy „Nie było ciebie tyle lat”. Jednak wokalistka na tym nie zakończyła koncertu, gdyż na koniec – aby zachować patriotyczny klimat uroczystości – zaprosiła zgormadzonych do wspólnego śpiewania pieśni partyzanckich i żołnierskich.

Samorząd Gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzenia, w szczególności dyrektorowi Zespołu Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich Mariuszowi Parcianko oraz pracownikom szkoły.
Należy zaznaczyć, że iż projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. {Play}